Prefectul Emilia Mateescu a cerut forumurilor superioare să analizeze comportamentului examinatorului Liviu Dună, agajat al DRPCIV Argeș, comportament cel puțin deranjant pe care îl reclamă mai mulți candidați. De multă vreme circulă mai multe informații potrivit cărora respectivul agent ar fi făcut un obicei în a refuza la examinarea auto, din cauze total neadecvate sau cunoscute numai lui, diverși candidați care urmau să susțină proba de traseu.
Polițiștul Liviu Dună, acuzat că a refuzat un candidat
Săptămâna trecută buba s-a spart, iar unul dintre candidații aflați în această situație a depus mai multe reclamații în speranța că polițistul va răspunde în fața legii. Băiatul, din Ungheni, afirmă că examinatorul a refuzat să îl primească, motiv pentru care a ratat proba de traseul. Ba mai mult, în momentul în care părinții acestuia au cerut explicații, agentul Dună a solicitat intervenția polițiștilor. Acesta a fost momentul în care discuțiile au degenerat, iar părinții copilului au cerut și ei sprijinul Poliției.
Exeminatorul Dună se apără și susține că a fost agresat
După incident, băiatul a depus două reclamații, una la sediul Permiselor Argeș iar alta la sediul Prefecturii Argeș. În urmă cu puțin timp, Emilia Mateescu, prefectul județului Argeș a oferit și un punct de vedere oficial precizând că sesizările au fost înaintate Direcţiei Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor din cadrul Ministerului Afacerilor Interne pentru soluționarea cauzei.
Prefectul Emilia Mateescu vine cu precizări
”În urma informațiilor apărute ce relatau faptul că un candidat la examenul pentru obținerea permisului auto – proba practică a reclamat că examinatorul a refuzat să îl primească la examen conform programării, din informațiile preliminare cuprinse în sesizările candidatului și raportul explicativ al examinatorulului Instituția Prefectului județul Argeș, face următoarele precizări cu privire la situația de fapt:
În data de 18.08.2021, candidatul s-a prezentat la examenul pentru obținerea permisului auto – proba practică însoțit de mai multe persoane despre care a afirmat că sunt membrii familiei sale. În momentul în care candidatul a fost nominalizat să suțină proba practică însoțitorii acestuia au manifestat o atitutine intimidantă la adresa examinatorului. În consecință, examinatorul i-a solicitat candidatului să se prezinte în zona de examen neînsoțit, candidatul refuzând să se conformeze solicitării. Ulterior, candidatul s-a prezentat la sediul Serviciului public comunitar regim permise de conducere și înmatricularea vehiculelor Argeș și a depus o reclamație cu privire la cele petrecute anterior, în cuprinsul căreia a indicat că a fost însoțit de mama și tatăl său la examen. Cu acest prilej, a fost îndrumat și încurajat să se prezinte la proba practică a examenului pentru obținerea permisului auto pentru care era programat în ziua curentă. Candidatul însă, nu s-a mai prezentat pentru a susține proba practică a examenului. În aceeași zi, candidatul a depus la Instituția Prefectului județul Argeș o sesizare împotriva examinatorului prin intermediul căreia a solicitat și reprogramarea examenului pentru obținerea permisului auto – proba practică cu un alt examinator.
Sesizările trimise către Minister
Sesizările, împreună cu raportul examinatorului au fost înaintate Direcţiei Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor din cadrul Ministerului Afacerilor Interne în conformitate cu art. 19 din Ordinul Nr. 260/2011 din 21 noiembrie 2011 pentru stabilirea normelor privind formarea, evaluarea, examinarea, atestarea şi controlul examinatorilor care participă la desfăşurarea examenelor practice pentru obţinerea permisului de conducere potrivit căruia ”Activitatea examinatorilor este îndrumată, monitorizată şi controlată de D.R.P.C.Î.V.” și va fi soluționată în concordanță cu procedurile legale.”, precizează Emilia Mateescu.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp