
Peste 13 milioane lei ar putea avea anul acesta la dispoziție Fotbal Club Argeș (secțiile de volei, baschet, box, judo etc), potrivit unui proiect care va fi dezbătut și supus votului în ședința din această lună a Consiliului Local Pitești.
CITEȘTE ȘI: Administrația Bazinală de Apă Argeș-Vedea angajează! Ce posturi au fost scoase la concurs!
Potrivit inițiativei, în bugetul pe anul 2025, clubul preconizează venituri de 13.223.000 lei, din care 223.000 lei venituri proprii, care vor proveni din închirierea unor spații și a terenurilor de tenis aflate în administrarea FC Argeș, dar și din vânzarea biletelor la evenimentele sportive organizate în cursul anului.
De asemenea, la această sumă se mai adaugă sponsorizări de 182.000 lei. Diferența până la 13.223.000 lei va fi asigurată din bugetul local sub formă de subvenție, respectiv 13.000.000 lei.
Mai mult, confurm bugetului propus, se estimează cheltuieli de 13.223.000 lei, din care 791.000 lei – chletuieli de personal, 12.432.000 – bunuri și servicii, și 9.134.000 – alte cheltuieli.
Mai exact, sumele propuse vor fi alocate în cursul anului pentru crearea condițiilor optime pentru desfășurarea activităților, inițierea, desfășurarea și participarea la diverse programe și competiții, plata utilităților și a salariilor, achiziționarea de echipamente sportive, plata taxelor și vizelor la federații, vize medicale, vitamine, pentru administrarea bazelor sportive, dar și achiziționarea unui autoturism în valoare de 140.000 lei.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
