
Gigi Becali declară război conducerii FC Argeș! „Au făcut pe șmecherii, pe jigodiile. Acum, la revedere!”
După succesul clar al FCSB la Cluj, patronul roș-albaștrilor a revenit cu declarații tăioase la adresa oficialilor din Pitești, reluând cazul transferului ratat al tânărului fundaș Mario Tudose, acuzând conducerea clubului piteștean că „au făcut pe șmecherii, pe jigodiile”.
CITEȘTE ȘI: Schimbări radicale la Dacia! Este incredibil ce se pregătește!
FCSB a obținut o victorie importantă în deplasare, 2-0 cu Universitatea Cluj, consolidându-și poziția de lider în SuperLiga. Cu toate acestea, Gigi Becali, patronul echipei bucureștene, nu a ratat ocazia de a readuce în discuție un subiect mai vechi – transferul eșuat al lui Mario Tudose, fundașul central de 20 de ani al celor de la FC Argeș.
În vara acestui an, FCSB ajunsese la un acord de principiu pentru aducerea tânărului fotbalist la campioana României. Afacerea părea finalizată, însă totul s-a prăbușit în momentul în care Gigi Becali a intrat în conflict cu Dani Coman, președintele clubului FC Argeș, și cu Cristian Gentea, primarul municipiului Pitești. Divergențele s-au transformat rapid într-un blocaj total al negocierilor, iar Tudose a rămas în Trivale, deși FCSB avea nevoie urgentă de întăriri în defensivă.
Întrebat de jurnaliști, după meciul cu U Cluj, dacă îl mai interesează transferul lui Mario Tudose, Becali a respins categoric ideea și a lansat o nouă serie de critici la adresa conducerii argeșene:
„Nu, nu, nu. I-au dat ei banderola. Bă, în viață, când vine trenul, urcă-n el. Dacă te dai șmecher, îl pierzi și apoi nu mai vine. Urcă-te-n tren când ai ocazia. Au făcut pe șmecherii, pe jigodiile, acum la revedere! Îi dau ei banderola, de parcă mă interesează banderola pe mine”, a declarat patronul FCSB la Prima Sport.
Remarca vine în contextul în care Mario Tudose a fost căpitan la meciul câștigat de FC Argeș cu Unirea Slobozia (1-0), semn că tânărul jucător a devenit un lider în echipa din Liga 2. Totuși, pentru Becali, gestul pare tardiv și lipsit de relevanță.
FCSB a fost nevoită să improvizeze în apărare din cauza multiplelor accidentări suferite de titularii obișnuiți. În acest context, Gigi Becali a apelat la tânărul Ionuț Cercel, un fundaș central de doar 18 ani, adus de la Farul Constanța.
Cercel a fost titular și integralist în ultimele două partide din campionat – 2-0 cu U Cluj și 4-0 cu UTA Arad – evoluții care l-au impresionat pe patronul roș-albaștrilor:
„A jucat foarte bine și ăsta, Cercel. Foarte bine, în situația în care Ngezana nu i-a dat siguranță prea multă. Cercel pasează frontal, are d-astea. Dar i-a fost teamă, pentru că nu i-a dat Ngezana siguranță.”
Astfel, în ciuda problemelor de efectiv, FCSB pare să fi descoperit o nouă speranță pentru linia defensivă, ceea ce ar putea reduce presiunea pentru transferuri în iarnă.
Cazul Tudose ilustrează încă o dată stilul impulsiv al lui Gigi Becali, care lasă adesea orgoliul personal să intervină în decizii de natură sportivă. Conflictul cu oficialii din Pitești, deși pornit din neînțelegeri financiare, s-a transformat într-o chestiune de prestigiu și mândrie, ceea ce a dus la ratarea unui transfer considerat benefic pentru ambele părți.
În paralel, promovarea tinerilor precum Ionuț Cercel demonstrează că FCSB continuă să mizeze, măcar parțial, pe propria pepinieră, mai ales în momentele în care piața transferurilor nu oferă soluții convenabile.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
