
Mihai Coteț: „România și Polonia construiesc un parteneriat solid, dincolo de diplomație”
Relațiile economice dintre România și Polonia capătă o nouă dimensiune, iar județul Argeș își consolidează poziția pe harta investițiilor și a cooperării internaționale. În acest context, vicepreședintele Senatului României, senatorul PNL de Argeș și președintele PNL Pitești, Mihai Coteț, a participat la evenimentul de lansare a Clubului Polonez de Business (Polish Business Club) în România, o inițiativă menită să stimuleze dezvoltarea economică regională și să creeze noi oportunități pentru mediul de afaceri.
Prin mesajul transmis, Mihai Coteț a evidențiat importanța colaborărilor strategice dintre administrație, diplomație și antreprenoriat, subliniind faptul că relația dintre România și Polonia depășește cadrul diplomatic și se transformă într-un veritabil parteneriat economic și investițional.
„România și Polonia: Un parteneriat puternic, dincolo de diplomație!”, a transmis vicepreședintele Senatului României, Mihai Coteț, în deschiderea mesajului său.
Oficialul argeșean a vorbit despre potențialul economic al județului Argeș, pe care l-a descris drept una dintre cele mai dinamice regiuni industriale ale României, capabilă să atragă investitori și să dezvolte colaborări internaționale solide.
„Am avut onoarea de a participa la evenimentul de lansare a Clubului Polonez de Business (Polish Business Club) în România, o inițiativă esențială pentru dezvoltarea economică regională”, a declarat Mihai Coteț.
În intervenția sa, senatorul PNL de Argeș a oferit și un exemplu concret al succesului colaborărilor economice dintre companiile românești și cele poloneze, făcând referire la parteneriatul dintre Froo și compania argeșeană DRIM Daniel.
„Provin din județul Argeș, o regiune industrială dinamică, unde parteneriatele internaționale produc deja rezultate concrete. Un exemplu excelent este colaborarea dintre Froo și compania argeșeană DRIM Daniel – o dovadă clară că afacerile locale solide pot atrage recunoaștere globală”, a subliniat vicepreședintele Senatului României.
Totodată, Mihai Coteț a pus accent pe proiectul Argeș Invest, platformă lansată recent la Pitești, despre care afirmă că reprezintă un nou model de colaborare între autorități, diplomați și mediul privat, cu scopul de a atrage investiții și de a accelera dezvoltarea economică locală.
„Această viziune stă și la baza inițiativei Argeș Invest, platformă pe care am lansat-o la Pitești acum două săptămâni cu scopul de a aduce la aceeași masă diplomația, administrația și liderii de business, unde partenerii polonezi au fost prezenți, susținând acest demers de a atrage investiții la nivel local”, a precizat Mihai Coteț.
Prin declarațiile sale, liderul liberal argeșean a reafirmat necesitatea consolidării relațiilor economice internaționale și a susținerii mediului antreprenorial local, considerând că astfel de inițiative pot transforma județul Argeș într-un pol regional de investiții și dezvoltare.
În final, vicepreședintele Senatului României, senatorul PNL de Argeș și președintele PNL Pitești, Mihai Coteț, a transmis felicitări organizatorilor și a subliniat importanța strategică a noului Club Polonez de Business. „Felicitări inițiatorilor! Polish Business Club este un adevărat motor de cooperare și dezvoltare pe termen lung”, a concluzionat Mihai Coteț.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
