prima-proinstal
Obiectiv de Argeș
Dacia Duster

Pandurii, eroi la Braga. Gorjenii sunt în grupele Ligii Europa

Vice-campioana României a făcut un meci istoric în Portugalia, unde s-a impus cu 2-0.

Puţini le mai dădeau şanse oamenilor lui Cristi Pustai după eşecul din prima manşă, scor 0-1, în România, cu puternica Sporting Braga. Cu toate acestea, gorjenii au crezut în şansa lor încă din startul meciului, iar Buleică a profitat de o neatenţie a defensivei lusitane şi a împins mingea în poartă în debutul duelului de aseară.

Gazdele nu s-au năpustit în atac, ci au crescut treptat ritmul jocului, punându-i în dificultate pe români abia în a doua parte a reprizei secunde.

Gruparea din Târgu Jiu s-a apărat cu dăruire şi, în ciuda unor greşeli, a scăpat fără gol până la finalul celor 90 de minute.

Ciucur a intrat pe teren în locul lui Nistor, iar după ce portughezii au nimerit bara în a doua repriză a prelungirilor, mijlocaşul român a irosit şi el o mare ocazie de gol.

Ciucur avea să se revanşeze în minutul 117, când a şutat perfect, în diagonală, iar scorul a devenit 2-0 pentru Pandurii, echipă aflată la prima experienţă din istorie în cupele europene.

Tot Ciucur a marcat golul calificării şi în turul trei preliminar al Ligii Europa, la Tel-Aviv, unde gorjenii au învins-o cu 2-1 pe Hapoel.

Petrolul Ploieşti a câştigat şi ea, după o evoluţie excelentă pe teren propriu, cu Swansea, scor 2-1. În tur, galezii din Premier League se impuseseră cu 5-1 şi vor continua în cea de-a doua competiţie valorică a fotbalului european.

Şi Astra Giurgiu a părăsit întrecerea. Oamenii lui Daniel Isăilă au remizat, scor 1-1, la Piatra Neamţ cu israelienii de la Maccabi Haifa, care câştigaseră pe teren propriu cu 2-0.

Gorjenii vor fi prezenţi azi la tragerea la sorţi a grupelor, urmând să fie repartizaţi în ultima urnă valorică. Doar campioana Bulgariei, Ludogoreţ Razgrad, şi cea a Kazahstanului – Şahtior Karagandi (revelaţia preliminariilor Ligii Campionilor) – au un coeficient mai slab decât Pandurii.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp