prima-proinstal
Obiectiv de Argeș

Pârtia de schi de la Măţău, pe cale de dispariţie!

Mai mulţi oameni de afaceri din Câmpulung, în urmă cu zece ani puneau pe picioare o afacere ce părea profitabilă pentru iubitorii sporturilor de iarnă, pe cel mai înalt deal din ţară.

Pârtia de schi de la Măţău era singura care atrăgea turiştii pe timpul iernii, în condiţiile în care traseele montane sunt închise. Numai că, de la un an la altul, zăpada a renunţat să mai apară iar pârtia de schi nu a mai fost dată în folosinţă.

Acest lucru se întâmplă de mai bine de cinci ani, deoarece a nins foarte puţin, iar teleschiurile nu au mai putut fi puse în funcţie, aducând de la un an la altul, mai multă pagubă pentru acţionarii din această afacere, bătând pe la uşile chinezilor pentru a o dezvolta sau o vinde.

Cu toate astea turiștii care știu de pârtie atunci când vin în zonă nu ezită să o viziteze măcar pentru un selfi cu împrejurimile. La 5 km de aici se vede Câmpulungul, peisajul fiind mirific.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.
Powered by VA Labs