
Locuitorii municipiului Pitești au posibilitatea de a se debarasa de deșeurile voluminoase și de echipamentele electrice și electronice (DEEE) în cadrul unei campanii de colectare care a început astăzi, 25 iunie. Containerele speciale puse la dispoziție de autorități vor rămâne în punctele stabilite până miercuri, 26 iunie, la ora 13:00.
CITEȘTE ȘI: ALERTĂ în Argeș! Mii de oameni rămân în BEZNĂ! Vezi LISTA completă a zonelor afectate!
Punctele de colectare unde persoanele fizice pot lăsa aceste deșeuri sunt amplasate în următoarele locații:
În containerele menționate pot fi depozitate obiecte de mobilier, precum canapele, saltele, paturi, dulapuri, birouri, scaune, banchete, dar și covoare, preșuri, carpete, etajere, comode sau mese. De asemenea, cetățenii pot preda echipamente electrice și electronice uzate, inclusiv televizoare, frigidere, aparate de radio, cuptoare cu microunde, aparate de cafea, aspiratoare, mașini de spălat și computere.
Este important de reținut că, în cadrul acestei campanii, nu pot fi colectate deșeurile provenite din construcții, resturile vegetale, deșeurile periculoase, reziduale sau reciclabile. Totodată, sunt interzise componentele auto, cum ar fi anvelopele sau parbrizele.
Pentru detalii suplimentare privind procesul de colectare, cetățenii pot contacta operatorul la numărul de telefon al dispeceratului: 0248/636 535.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
