![Ministrul Simona Bucura-Oprescu și omologul din Turcia, Vedat Işıkhan, vizită la două fabrici din Argeș 1 WhatsApp Image 2024 07 20 at 21.22.11 d75f64fc](https://ziarobiectiv.ro/wp-content/uploads/2024/07/WhatsApp-Image-2024-07-20-at-21.22.11_d75f64fc-150x150.webp)
Un polițist a fost tras pe dreapta de colegii săi după ce a fost prins recent conducând cu nu mai puțin de 130 kilometrii pe oră în localitate, deși limita de viteză era de 50 km/h. Mai mult, când i-au fost cerute actele și a fost întrebat dacă a băut, omul legii a recunoscut că a consumat băuturi alcoolice, dar a refuzat testarea cu etilotestul. Astfel, polițistul s-a ales cu dsoar penal pentru conducerea unui autoturism sub influența băuturilor alcoolice.
“La data de 11 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Poliției orașului Strehaia – Formațiunea Rutieră în timp ce efectuau activități de supraveghere și control a traficului rutier pe DN 67 A, localitatea Broșteni au efectuat semnal regulamentar de oprire unui autoturism ce ar fi rulat cu o viteză de 138 km/h. Autoturismul în cauză era condus de un tânăr de 24 de ani, din orașul Strehaia. La solicitarea polițiștilor, bărbatul a refuzat să fie testat cu aparatul alcooltest, fiind condus la o unitate medicală pentru recoltarea de mostre biologice în vederea stabilirii alcoolemiei. În cauză, a fost întocmit dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”, au transmis reprezentanţii IPJ Mehedinţi.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp