ULTIMĂ
ORĂ

PSD: „În Argeș sunt în derulare cele mai mari investiții în rețeaua de drumuri naționale!”

În Argeș sunt în derulare cele mai mari investiții în rețeaua de drumuri naționale!

În Argeș sunt în diverse faze de derulare (execuție, achiziție) cele mai mari #investiții de după 1990 în ceea ce privește reabilitarea și modernizarea rețelei de drumuri naționale, rezultat al muncii de echipă a PSD Argeș.

Toate aceste proiecte se adaugă marilor lucrări de #infrastructură care au schimbat deja fața județului: Autostrada Pitești – Sibiu, Drumul Expres Pitești – Craiova la care se pregătește și modernizarea DN 67B Scoarta-Pitesti, km 0+000 – 188+200″ Lotul 4 – Argeș (pregătire achiziție).

În 2026, prin lucrările aflate în execuție sau în curs de execuție, derulate de DRDP București pe raza județului Argeș, continuăm modernizarea infrastructurii rutiere și creșterea siguranței în trafic.

Lucrări de asfaltare și modernizare drumuri:

Covor asfaltic pe DN7, în Călinești și Leordeni – 15 km (rest de execuție din totalul de 28 km) – 9 milioane lei
Ranforsare sistem rutier și covor asfaltic în 3 straturi pe DN72A, la Cetățeni – 5 km – 10 milioane lei
Covor asfaltic pe Transfăgărășan – 15 km – 9 milioane lei

Investiții pentru siguranța rutieră:

Iluminat la 80 de treceri de pietoni, conform OG195, inclusiv marcaje preformate – 4,25 milioane lei

Amenajare intersecție DN65A cu DJ703B, Strada Râului și Strada Necșulești – 1,8 milioane lei

Sens giratoriu pe DN73, la intersecția cu DJ703K, în Mărăcineni – 3,63 milioane lei

Bariere fonice pe Autostrada A1, în zona nodului rutier A1 – DN7 – DN73 – 750 mii lei

Investiții majore în infrastructură:

Consolidare rambleu și refacere carosabil pe DN7, km 151+260 – 152+200, Etapa 1 – 21 milioane lei

Consolidare rambleu și refacere carosabil pe DN7, Etapa 2 – 37,2 milioane lei

Consolidare și refacere drum DN73D, zona km 46+200 – 36 milioane lei

Execuție prag de fund pe DN73, peste Râul Târgului, la Piscani – 19,95 milioane lei

Lucrări la poduri și pasaje:

Reparație pod pe DN65A km 44+025 – 3,14 milioane lei

Întreținere curentă și prevenirea efectelor inundațiilor la poduri, pasaje, podețe, tuneluri și ziduri de sprijin – 6,5 milioane lei

Reparații rosturi de dilatație la poduri, pasaje și viaducte – 1,81 milioane lei

Reparații pasaj rutier pe DN7 km 119+250 – 2,5 milioane lei

Punem Argeșul pe primul loc!

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.