Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
![Atenție piteșteni! Polițiștii argeșeni au descins în Argeș Mall! 1 politie arges mall](https://ziarobiectiv.ro/wp-content/uploads/2024/07/politie-arges-mall-150x150.webp)
Conflictele militare ar putea escalada în perioada următoare, în contextul războielor purtate tot mai aproep de granițele României, a declarat generalul – locotenent Gheorghiță Vlad, șeful Statului Major al Apărării. Acesta a explicat că realitatea curentă este marcată de provocări de securitate, iar prognoza nu este una deloc bună: probabilitatea escaladării conflictelor militare este una mare, iar pentru acest lucru trebuie întărită defensiva militară.
„Realitatea curentă este marcată de complexe provocări de securitate. Mai mult chiar, prezentul unor întregi comunităţi ale lumii este marcat de război. Prognoza pe care o facem realităţii de mâine include dezvoltări şi scenarii dintre care unele indică probabilitatea escaladării conflictelor, inclusiv a celor de natură militară”, a declarat generalul-locotenent Gheorghiţă Vlad, şeful Statului Major al Apărării.
„Ne găsim pe timp de pace, dar realitatea curentă e marcată de complexe provocări de securitate. Prezentul e marcat de război. Prognoza include dezvoltări de scenarii, dintre care unele indică probabilitatea escaladării conflictelor, inclusiv a celor de natură militară. Pentru diminuarea acestei probabilități mizăm în continuare pe efectul de descurajare generat de o capacitate defensivă credibilă, atât în plan național, cât și aliat. Iată de ce apăsăm pedala apărării naționale și a consolidării NATO de descurajare. (…) Existența unor forțe cu o crescută capacitate de reacție dotată cu tehnică și echipamente eficiente reprezintă cheia de boltă a descurajării noastre naționale”, a spus generalul Gheorghiță Vlad, la evnimentul BSDA 2024.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp