ULTIMĂ
ORĂ

Scandal cu „doctorul vedetelor”! Un pacient a rămas desfigurat după operație: „M-a măcelărit, am ajuns ca Michael Jackson”

Scandal cu „doctorul vedetelor”! Un pacient a rămas desfigurat după operație: „M-a măcelărit, am ajuns ca Michael Jackson”

Un fost pacient al medicului Marek Vâlcu a decis să rupă tăcerea și să facă publice detaliile unui coșmar medical prin care a trecut, susținând că o intervenție de deviație de sept efectuată de acesta i-a distrus arhitectura nazală. Bărbatul, în vârstă de 67 de ani, a mărturisit că a avut nevoie de două operații ulterioare complexe pentru a-și recăpăta capacitatea de a respira normal.

Aceste dezvăluiri survin pe fondul unei investigații recente publicate de site-ul de investigații Snoop, care a scos la iveală faptul că, timp de mai bine de 16 ani, Marek Vâlcu ar fi realizat proceduri specifice sferei ORL fără a deține specializarea necesară. Sub protecția anonimatului, pacientul P.T. a povestit pentru HotNews calvarul prin care a trecut, informațiile fiind preluate și de Stiripesurse.ro.

Intervenția a avut loc în urmă cu 15 ani, la clinica Silhouette, pe care Vâlcu o deține. Bărbatul povestește că a ajuns acolo în baza încrederii într-o recomandare venită din familie.

„Un văr, medic la Spitalul de Urgență Floreasca, mi l-a recomandat. Vâlcu a lucrat la acest spital, fiind unul din elevii doctorului Ioan Lascăr. Dar deja își deschisese clinica lui, cea din cartierul Dorobanți, iar eu îmi permiteam financiar să mă operez la privat”, a explicat pacientul.

Scopul procedurii a fost dublu: rezolvarea problemelor respiratorii cauzate de o deviație de sept și o corecție estetică. Pacientul recunoaște că, la acel moment, nu avea cunoștințe medicale despre distincția dintre specializări.

„Da, știam că e chirurg plastician. Aveam nasul strâmb și nu puteam să respir pe nara stângă. Doream să-l aranjez și exterior, dar și interior. După ce m-a consultat mi-a spus că am deviație de sept și că mă scapă de această problemă și îmi face și un nas frumos. Am fost de acord. Atunci habar nu aveam ce e deviația de sept sau rezecția de cornete”, a detaliat acesta.

Deși imediat după operație respirația părea să se fi îmbunătățit, problemele grave au apărut la câteva luni distanță, când structura nasului a început să cedeze. Încercările ulterioare ale medicului de a remedia situația cu laserul nu au făcut decât să agraveze starea pacientului.

„După ce m-am recuperat după operație am simțit că respir mai bine. Dar nasul îmi era tot strâmb. Iar, după câteva luni, a început să-mi crească o gâlmă în nara dreaptă. M-am întors la clinică și doctorul Vâlcu mi-a spus că o topește cu laserul. (…) După alte câteva luni am observat că nara dreaptă se aplatiza. Arăta de parcă o apăsa un deget invizibil. La scurt timp a început să mi se lase în jos vârful nasului. Practic, începuse să-mi cadă nasul, doar pielea îl mai ținea atașat de mine. Mă gândeam că am ajuns ca Michael Jackson…”

Salvarea a venit la insistențele fiului său, absolvent de Medicină, care l-a direcționat către un alt specialist. Verdictul noului medic a fost unul dur, confirmând distrugerile suferite: „După ce m-a consultat, medicul mi-a spus că e greu de reparat ce mi-a fost distrus la operație, dar că o să încerce în două etape.”

Procesul de recuperare a implicat două intervenții chirurgicale majore: prima pentru reconstrucția cornetelor sub anestezie generală, iar a doua pentru refacerea structurii nazale.

Pacientul afirmă că a conștientizat gravitatea situației și lipsa de specializare a medicului abia după ce a citit investigațiile recente din presă.

„Abia acum am înțeles de ce m-a ciopârțit. După ce am citit articolul publicat de Snoop am realizat că nu avea voie să mă opereze de deviație de sept și de rezecție de cornete, operații ce țin de chirurgia ORL. Este o altă specializare în care doctorul Marek Vâlcu nu s-a pregătit și nu este autorizat să o facă”, a declarat bărbatul.

Dezamăgirea a fost amplificată de discrepanța dintre imaginea publică a medicului și rezultatul dezastruos al operației. „Era tot timpul pe la televiziuni, era prezentat ca un chirurg mare, dar pe mine mă măcelărise. (…) Tuturor cunoscuților le-am spus să-l ocolească pentru că este un dezastru de chirurg. Pe mine m-a măcelărit.”

Scandal cu „doctorul vedetelor”! Un pacient a rămas desfigurat după operație: „M-a măcelărit, am ajuns ca Michael Jackson”

De asemenea, bucureșteanul a confirmat existența unui acord de confidențialitate semnat cu clinica, valabil pe o perioadă de un deceniu. „Da. Am semnat acea declarație. Era pe o durată de zece ani. Știu că au trecut mai mult de zece ani de atunci, dar prefer să fiu precaut. (…) Citind acum despre Marek Vâlcu retrăiesc acele momente și nu îmi e deloc ușor”, a mai spus el.

Solicitată să ofere o reacție oficială pe marginea acestor acuzații, avocata medicului, Katia Cicală, a refuzat să comenteze situația: „Nu avem nimic de comentat”.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.