prima-proinstal
Obiectiv de Argeș
Dacia Duster

SCM Argeşul Piteşti a câştigat şi derbyul argeşean

SCM Argeşul Piteşti – Girom Albota 2 – 1 (0 – 1) Au marcat: R. Neagoe (66), N. Diţă, respectiv Cârstea (43).
Derbyul judeţean de la nivelul Ligii a III-a dintre SCM Argeşul Piteşti şi Girom Albota s-a disputat vineri de la ora 17 pe terenul 2 de la stadionul „Nicolae Dobrin”, în faţa a peste 250 de spectatori, şi a fost câştigat de nou promovata SCM Argeşul Piteşti cu scorul de 2 – 1. Partida a fost în general echilibrată, mai ales în prima repriză, cu un plus pentru Girom Albota, echipa pregătită de Mihai Zamfir, care a şi reuşit deschiderea scorului în minutul 43 prin Cârstea. Jucătorul de la Albota a prins un şut extraordinar de la 18 metri, care l-a lăsat fără replică pe portarul Fundulea.
Nicolae Diţă şi Liviu Hapaină au făcut golul victoriei
Antrenorul Cristi Negru de la CSM Argeşul Piteşti, face la pauză o schimbare inspirată şi îl introduce în teren pe juniorul Andrei Pătrănoiu. Evoluţia tânărului Pătrănoiu avea să fie decisivă în revenirea echipei lui, şi întoarcerea rezultatului partidei. În minutul 66 se produce egalarea, Neagoe transformând  cu noroc penaltyul acordat pentru faultul în careu al portarului Vlăsceanu, după o combinaţie Nicolescu – Pătrănoiu. Apoi, în minutul 77, fundaşul Nicolae Diţă înscrie după un un-doi cu Hapaină, centrarea acestuia de pe linia de fund fiind perfectă. Realizarea celor doi jucători trecuţi de prima tinereţe fotbalistică, demonstrează faptul că zicala „cine n-are bătrâni, să-şi cumpere”, este cât se poate de adevărată. La ultima fază a meciului, echipa lui Mihai Zamfir putea să egaleze, dar şutul expediat din lovitură liberă de la 22 de metri a trecut puţin pe lângă poarta lui Fundulea.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp