prima-proinstal
Obiectiv de Argeș

Se schimbă legea privind permisul auto! Interdicție ridicată pentru o categorie de şoferi!

Se schimbă legea privind permisul auto! Interdicție ridicată pentru o categorie de şoferi!

Atenție șoferi! Guvernul României a adoptat o ordonanță de urgență care aduce modificări OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice. Astfel, cetățenii din afacerea Uniunii Europene care dețin permise de conducere emise în țările lor vor avea dreptul să conducă autovehicule și în România, fără a fi necesar să dețină un permis internațional de conducere.

Citește și: Investiții fără precedent în infrastructură! Se construiesc noi autostrăzi și drumuri expres!

În 2025, Guvernul României a actualizat „condițiile de acordare a dreptului de a conduce pe drumurile publice din România pentru anumite categorii de posesori ai permiselor de conducere naționale emise de autoritățile altor state”, conform unui comunicat oficial transmis de Executiv.

Ordonanța adoptată pe 28 ianuarie 2025 stabilește că „cetățenii statelor cu care România are parteneriate strategice sau care sunt membre ale NATO sau OCDE pot conduce autovehicule pe drumurile publice din România, fără a fi necesar permisul internațional, în condiții de reciprocitate și pentru o perioadă determinată”.

De asemenea, conform aceleași reglementări, membrii misiunilor diplomatice, oficiilor consulare și reprezentanțelor organizațiilor internaționale acreditate în România vor putea conduce pe drumurile publice pe durata acreditării lor în țară, așa cum este prevăzut în ordonanța aprobată de Guvern.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.
Powered by VA Labs