![Valea Oltului: Zeci de foraje geotehnice pentru alunecărilor de teren! Sute de muncitori și alpiniști lucrează 14 ore pe zi! 1 lucrari valea oltului](https://ziarobiectiv.ro/wp-content/uploads/2024/07/lucrari-valea-oltului-150x150.webp)
Tranziția către energia verde este una dintre prioritățile asumate de Partidul Național Liberal. Ministerul Energiei, condus de liberalul Sebastian Burduja, pune acum în linie dreaptă programul ElectricUp2, prin care IMM-urile pot accesa finanțări de până la 150.000 euro pentru staţii de reîncărcare şi sisteme alternative de încălzire-răcire.
Programul Electric Up 2 beneficiază de o alocare de 450 de milioane de lei, consolidând angajamentul partidului de a reducere emisiile de gaze cu efect de seră.
„Valoarea finanţării creşte de la 100.000 de euro/beneficiar la 150.000 euro. De asemenea, puterea instalată eligibilă este crescută până la 150 de kilowaţi şi continuăm să finanţăm staţiile de încărcare. Prima ediţie a programului a finanţat 1881 de beneficiari”, Sebastian Burduja, ministrul Energiei.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp