![Schimbare majoră la Uzina Dacia! De la 1 august se întâmplă totul! 4 Dacia Uzina](https://ziarobiectiv.ro/wp-content/uploads/2024/07/Dacia-Uzina-150x150.webp)
̆ ̦ , , ̦ , – , ̆ ̦ ̦ ̂ ̦ ̆ ̦
Ministrul Muncii și Solidarității Sociale, Simona Bucura Oprescu, și comisarul european pentru locuri de muncă și drepturi sociale, Nicolas Schmit, au vizitat o companie din industria confecțiilor din județul Dâmbovița, care reprezintă un model de succes în ceea ce privește încheierea de convenții pentru programe de #ucenicie.
![Simona Bucura Oprescu: „Banii europeni care vin în România aduc plusvaloare, locuri de muncă, bunăstare pentru români!” 1 ➡️](https://ziarobiectiv.ro/wp-content/uploads/2024/05/27a1.png)
![Simona Bucura Oprescu: „Banii europeni care vin în România aduc plusvaloare, locuri de muncă, bunăstare pentru români!” 2](https://ziarobiectiv.ro/wp-content/uploads/2024/05/1f91d.png)
![Simona Bucura Oprescu: „Banii europeni care vin în România aduc plusvaloare, locuri de muncă, bunăstare pentru români!” 3](https://ziarobiectiv.ro/wp-content/uploads/2024/05/1f4ac.png)
Vizita în județul Dâmbovița a continuat cu o întâlnire a celor doi demnitari cu tinerii, în Cetatea Medievală a Chindiei, tema discuției fiind ”Tineri pentru Europa, Europa pentru tineri”.
În acest context, comisarul european Nicolas Schmit a fost provocat să răspundă mai multor întrebări ale tinerilor privind situația pieței muncii europene, perspectivele pieței muncii europene sau economia socială.
Comisarul european pentru locuri de muncă și drepturi sociale a răspuns fiecărei întrebări, făcând referire la măsurile luate pentru reducerea diferențelor salariale între statele membre, la nevoia de a crește competenețele generațiilor tinere, precum și la oportunitățile oferite pentru ca aceștia să se integreze pe piața muncii. De asemenea, Nicolas Schmit a explicat tinerilor cât de importantă este susținerea economiei sociale, în opinia sa aceasta având rolul de a aduce oamenii împreună, întrucât funcționează pe principiul solidarității, ajutând persoanele vulnerabile să își găsească un loc în piața muncii.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp