
Toamnă fără precedent în România! Vești bune de la meteorologi!
Meteorologii de la Administrația Națională de Meteorologie (ANM) au publicat vineri prognoza pentru următoarele patru săptămâni, intervalul 20 octombrie – 17 noiembrie. Potrivit specialiștilor, vremea se va menține mai caldă decât în mod obișnuit pentru această perioadă, iar precipitațiile vor fi, în general, sub normele perioadei în cea mai mare parte a țării.
CITEȘTE ȘI: Crește sau nu salariul minim în 2026? Această informație interesează pe toată lumea!
Pentru săptămâna 20 – 27 octombrie, temperaturile se vor situa puțin peste mediile normale în majoritatea zonelor, cu o abatere mai pronunțată în vestul țării. Cantitățile de precipitații vor fi excedentare local în extremitatea de nord-vest, apropiate de normal în restul regiunilor vestice și nord-vestice, dar deficitare în restul teritoriului.
În intervalul 27 octombrie – 3 noiembrie, temperaturile medii vor continua să fie mai ridicate decât cele specifice perioadei, la nivelul întregii țări. Regimul pluviometric se va încadra în limitele normale pentru acest interval în toate regiunile.
Prognoza pentru săptămâna 3 – 10 noiembrie indică valori termice medii ușor peste cele normale în toate regiunile. În privința precipitațiilor, se estimează un regim pluviometric ușor deficitar în sudul, sud-vestul și estul țării, în timp ce în restul teritoriului acesta va fi apropiat de normal.
În ultima săptămână a prognozei, 10 – 17 noiembrie, mediile valorilor termice se vor situa, de asemenea, ușor peste normele perioadei la nivel național. Cantitățile de precipitații estimate pentru acest interval vor înregistra o tendință ușor deficitară în majoritatea regiunilor.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
