
Trei adolescente au bătut crunt o elevă după ce au luat-o cu forța din sala de curs! În aceeași zi au tâlhărit-o și au agresat-o din nou!
Trei adolescente au fost reținute de polițiști, fiind cercetate într-un dosar care vizează infracțiuni grave, inclusiv tâlhărie și lipsire de libertate, după ce au agresat o elevă de liceu din Roșiori de Vede.
CITEȘTE ȘI: Argeș. Spitalul Mioveni angajează! Ce posturi au fost scoase la concurs?
Conform datelor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Teleorman, incidentul a avut loc pe data de 2 decembrie. Ancheta a scos la iveală faptul că victima a fost luată cu forța din sala de clasă de către o colegă și obligată să meargă pe o stradă din vecinătatea unității de învățământ.
Ajunsă în afara școlii, eleva a fost lovită de un grup de minore. În timpul agresiunii fizice, acestea i-au smuls telefonul mobil din mână și au refuzat să i-l înapoieze.
Seria violențelor a continuat în cursul aceleiași zile. Potrivit polițiștilor, o parte dintre tinerele implicate inițial, alături de alte două persoane, au agresat-o din nou pe victimă și au amenințat-o.
În urma acestor evenimente, trei dintre minore au ajuns în custodia poliției, fiind reținute. Ele sunt cercetate penal pentru lovire sau alte violențe, lipsire de libertate în mod ilegal, tâlhărie și amenințare. Totodată, autoritățile au emis ordine de protecție provizorii împotriva agresoarelor.
„Din cercetări a reieşit că, la data de 2 decembrie a.c., o elevă a unui liceu din municipiul Roşiori de Vede, ar fi luat din sala de clasă o altă elevă împotriva voinţei sale şi ar fi dus-o pe o stradă din apropierea unităţii şcolare unde, împreună cu mai multe minore, ar fi exercitat acte de violenţă asupra acesteia şi i-ar fi luat din mână telefonul mobil, refuzând să i-l restituie. Ulterior, în aceeaşi zi, o parte dintre persoanele implicate, împreună cu alte două persoane ar fi exercitat din nou acte de violenţă asupra persoanei vătămate şi ar fi ameninţat-o pe aceasta”, precizează IPJ Teleorman.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
