
Ultima oră! Ies noi detalii terifiante la suprafață după moartea fetiței de doi ani în cabinetul stomatologic!
Serviciul de Telecomunicații Speciale (STS) a furnizat detalii despre apelurile efectuate la numărul unic de urgență 112 în legătură cu decesul fetiței de doi ani, survenit în urma unei anestezii la o clinică stomatologică din București.
CITEȘTE ȘI: Durere în Argeș! Cine este fetița de 2 ani moartă seara trecută într-o clinică stomatologică din București?
Potrivit informațiilor comunicate de STS la solicitarea News.ro, au fost înregistrate trei apeluri. „Primele două solicitări au fost preluate la ora 18:41 și la ora 18:51, fiind semnalată o urgență medicală pentru o persoană inconștientă, la un cabinet stomatologic din Sectorul 3 al municipiului București”.
Reprezentanții STS au adăugat, pentru sursa citată, că „cazurile au fost transferate în aproximativ un minut, spre competentă soluționare, către dispeceratele ISU-SMURD, Ambulanță și Poliție, în conformitate cu indexul de incidente al Metodologiei privind cooperarea agențiilor specializate de intervenție”.
Un al treilea apel, înregistrat la ora 19:49, a solicitat prezența unui echipaj de poliție la aceeași locație. STS a precizat că și această solicitare a fost transferată către Poliție, ISU-SMURD și Ambulanță.
În acest context, tatăl fetiței a declarat că a fost informat despre starea gravă a copilului la mai mult de o oră după ce aceasta a intrat în stop cardio-respirator. „După 20 de minute, după ce a sedat-o sau a anesteziat-o, copilul a intrat în stop cardio-respirator, iar pe noi ne-a anunțat abia după o oră și ceva. Și ambulanța, la fel: a venit după o oră și ceva”, a afirmat tatăl fetiței.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
