Vreme neobișnuit de rece în România: ploi abundente și ninsori în luna mai!
Deși ne aflăm în a doua decadă a lunii mai, România este afectată de un val de aer rece care aduce precipitații consistente, temperaturi scăzute și chiar ninsoare în zonele montane.
CITEȘTE ȘI: Permisul suspendat, mai ușor de recuperat – ce trebuie să faci? Parlamentul a decis!
Potrivit prognozei emise de Administrația Națională de Meteorologie (ANM), ziua de duminică, 11 mai 2025, va fi marcată de o vreme deosebit de rece, în special în nordul țării.
Ploi în toată țara, ninsori la munte
În intervalul 11 mai, ora 09:00 – 12 mai, ora 09:00, cerul va fi predominant noros, iar precipitațiile vor fi frecvente în majoritatea regiunilor. Primele ploi sunt așteptate în Maramureș, nordul Crișanei și al Moldovei, extinzându-se rapid către Transilvania, Banat, Oltenia, Muntenia, Dobrogea și restul Moldovei.
La altitudini de peste 1500 de metri, ploile vor fi înlocuite de lapoviță și ninsoare, iar local se va depune strat de zăpadă. Pe alocuri sunt posibile cantități importante de apă, ce pot duce la acumulări semnificative.
Temperaturi scăzute și risc de brumă
Regimul termic se menține neobișnuit pentru luna mai. Temperaturile maxime vor varia între 9 și 20 de grade Celsius, cu cele mai ridicate valori în sud-vestul Olteniei. Pe timpul nopții, minimele pot coborî până la 2 grade Celsius în depresiunile din nord și centru, unde este posibilă apariția brumei. Vântul va sufla slab până la moderat, cu intensificări locale în zonele montane, dar și în sud-estul și centrul țării.
Cum va fi vremea în București
În Capitală, vremea va fi mai rece decât normalul perioadei. Maximele se vor situa între 16 și 18 grade Celsius, iar minimele nocturne vor coborî la 6-8 grade. Cerul va fi variabil dimineața, dar va deveni treptat noros, iar ploile slabe sunt posibile pe parcursul zilei. Vântul va sufla slab până la moderat.
Vreme rece și în următoarele săptămâni
Conform prognozei pe termen mediu transmisă de ANM, primăvara se menține sub normalul termic, în special în nordul țării:
12 – 18 mai: Temperaturile rămân sub media perioadei, cu abateri mai accentuate în nord-est.
19 – 25 mai: Regimul termic rece persistă, mai ales în regiunile nordice.
26 mai – 1 iunie: Valorile termice revin la normal, cu temperaturi ușor mai ridicate în sud.
2 – 8 iunie: Se estimează o încălzire treptată în toată țara, mai accentuată în sud și sud-vest.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp