
Va fi jale! Cod roșu de caniculă în Argeș și alte 15 județe! Cupolă de foc peste România!
Capitala și alte 15 județe din sudul României se află, începând de luni, ora 10:00, sub cod roșu de caniculă și disconfort termic accentuat, avertizare valabilă până marți, ora 10:00. Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), temperaturile maxime vor ajunge până la 41 de grade Celsius, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități, generând un disconfort termic deosebit de accentuat.
Citește și: Breaking! Oamenii lui Umbrărescu pleacă de pe șantierul autostrăzii! Anunț de ultimă oră!
După un weekend cu temperaturi ridicate, meteorologii au extins avertizarea cod roșu pentru 15 județe din sudul țării, precum și pentru municipiul București. Nivelul extrem de radiații ultraviolete amplifică senzația de căldură intensă.
În intervalul 7 iulie, ora 10:00 – 8 iulie, ora 10:00, valul de căldură va continua să se intensifice în județele Mehedinți, Gorj, Dolj, Olt, Vâlcea, Argeș, Teleorman, Giurgiu, Dâmbovița, Prahova, Buzău, Brăila, Ialomița, Călărași, Ilfov, precum și în București, unde se vor înregistra temperaturi maxime cuprinse între 38 și 41 de grade Celsius.

Pe întreg teritoriul țării sunt emise avertizări de tip cod galben, portocaliu și roșu pentru caniculă. În sud, valorile termice vor fi cele mai ridicate. Disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele ITU va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile minime vor oscila între 21 și 24 de grade Celsius, caracterizând nopți tropicale.
De asemenea, în Banat, sud-vestul Transilvaniei, sudul Moldovei și Dobrogea continentală sudică este în vigoare un cod portocaliu, unde valul de căldură se va menține, iar canicula va genera disconfort termic accentuat. Temperaturile maxime vor varia între 36 și 39 de grade Celsius, iar minimele nu vor scădea sub 20 de grade, fiind, de asemenea, nopți tropicale.
În Crișana, Maramureș, cea mai mare parte a Transilvaniei, Moldovei și nordului Dobrogei continentale a fost emis un cod galben de caniculă, valabil în următoarele 24 de ore. În aceste regiuni, valul de căldură va persista, canicula și disconfortul termic fiind ridicate, cu un indice ITU ce va depăși ușor pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime se vor situa între 33 și 37 de grade Celsius, iar minimele vor fi în general între 18 și 20 de grade.
Potrivit meteorologilor, marți valul de căldură se va menține în sudul, estul și centrul țării, menținând astfel condițiile de caniculă și disconfort termic accentuat.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
