
Liderul PNL și premierul demisionar, Ilie Bolojan, a reacționat vehement după ce președintele Nicușor Dan l-a desemnat pe Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru. Bolojan a descris această mișcare drept un „act ostil”, precizând că decizia a fost luată fără a consulta Partidul Național Liberal.
Potrivit declarațiilor preluate de Realitatea.net, premierul demisionar afirmă că nu a existat nicio comunicare oficială între președinție și conducerea liberală înainte de anunțul public. Bolojan vede în această nominalizare o încercare clară de a provoca o scindare în interiorul partidului, menționând că acest demers ar fi fost anticipat încă de la demiterea guvernului, acțiune despre care susține că a servit intereselor PSD.
„Am luat act de faptul că președintele Nicușor Dan l-a desemnat pentru funcția de prim-ministru pe domnul Adrian Veștea. Nici conducerea PNL și nici eu, personal, nu am fost informați anterior de președinte în privința acestei decizii, un act ostil, o evidentă încercare de rupere a PNL, intenție intuită încă de la doborârea guvernului în interesul PSD. În perioada imediat următoare vom organiza un BPN al PNL pentru a lua o decizie oficială”, a declarat Ilie Bolojan.
Situația politică urmează să fie analizată în cadrul unei ședințe a Biroului Politic Național al PNL, unde membrii conducerii vor stabili poziția oficială a formațiunii față de propunerea făcută de șeful statului.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
