
ALERTĂ MAXIMĂ în Argeș! JANDARMII au împânzit județul: Toți cei care ies din casă în acest weekend trebuie să știe asta!
În acest sfârșit de săptămână, jandarmii argeșeni își vor concentra eforturile pentru desfășurarea în siguranță a evenimentelor publice care se desfășoară pe raza județului, fiind prezenți pentru descurajarea și prevenirea faptelor antisociale, dar și pentru a acționa prompt în cazul în care apar situații de pericol pentru cetățeni.
CITEȘTE ȘI: Veste uriașă pentru toți șoferii! Se face o nouă autostradă în România. S-a dat undă verde chiar acum
Astfel, echipaje și patrule de jandarmerie vor fi prezente la mai multe evenimente cultural-artistice și sportive, după cum urmează:
Jandarmeria Argeș recomandă participanților la aceste evenimente să nu se implice în conflicte și să solicite sprijinul jandarmilor aflați în dispozitiv în caz de nevoie sau în situația în care sunt martorii unor fapte antisociale. Totodată, reamintim că este interzisă participarea la astfel de evenimente a persoanelor care se află sub influența băuturilor alcoolice sau au asupra lor băuturi alcoolice, arme de orice fel, materiale explozive, substanțe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant ori alte obiecte ce pot fi folosite pentru acțiuni violente sau de tulburare a desfășurării normale a acestora.
Jandarmii argeșeni vor fi prezenți și în zona montană a județului nostru, pentru informarea turiștilor, dar și pentru acordarea de sprijin în caz de nevoie. Astfel, pentru cetățenii care își vor petrece finalul de săptămână pe traseele montane, jandarmii fac următoarele recomandări: alegeți să parcurgeți numai traseele despre care v-ați informat în prealabil; țineți cont de faptul că la munte vremea este schimbătoare și echipați-vă corespunzător; dacă întâlniți animale sălbatice, nu vă apropiați de acestea, nu le hrăniți și nu vă fotografiați cu ele; în caz de urgență, solicitați sprijinul patrulei montane sau apelați numărul unic de urgență 112.
Totodată, atragem atenția respectării legislației în domeniul activităților de picnic, dar și a naturii. Bucurați-vă de sfârșitul de săptămână în mod responsabil și solicitați-ne sprijinul ori de câte ori aveți nevoie de noi!
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
