
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o serie de avertizări de tip cod galben, portocaliu și roșu, vizând un val de căldură extremă ce va afecta România în intervalul 27 iunie – 1 iulie.
CITEȘTE ȘI: Veste uriașă pentru toți șoferii! Se face o nouă autostradă în România. S-a dat undă verde chiar acum
Conform meteorologilor, temperaturile maxime vor atinge praguri critice, apropiindu-se de recordurile istorice ale lunii iunie, culminând cu valori de până la 41 de grade Celsius în prima parte a săptămânii viitoare.
Sâmbătă, 27 iunie, regiunile Oltenia, Muntenia, Dobrogea și Moldova se vor afla sub cod galben. În aceste zone, valorile termice se vor situa, în general, între 30 și 34 de grade. Totuși, disconfortul termic va fi unul ridicat, deoarece indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie și, izolat, în cele de deal.
În același timp, pentru Banat, Crișana, Maramureș și Transilvania a fost emis un cod portocaliu. În Câmpia de Vest, canicula se va intensifica, iar maximele vor urca până la 38-39 de grade. De asemenea, populația din aceste regiuni se va confrunta cu nopți tropicale, temperaturile minime necoborând sub pragul de 17-22 de grade.
Începând de duminică, avertizările se severizează, mai multe regiuni intrând sub cod roșu de caniculă. Potrivit ANM, maximele termice vor ajunge la 40 de grade, urmând ca în intervalul luni-miercuri intensitatea valului de căldură să crească, fiind prognozate temperaturi de până la 41 de grade. Aceste valori sunt comparabile cu recordurile absolute înregistrate în România pe parcursul lunii iunie.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
