ULTIMĂ
ORĂ

Tragedie de ultimă oră ! Opt români s-au prăbușit cu microbuzul într-o prăpastie de 10 metri: Elicopterele au intervenit de urgență!

Un accident rutier grav a avut loc joi seară în Austria, în districtul Sankt Veit an der Glan, unde un microbuz la bordul căruia se aflau opt cetățeni români s-a prăbușit într-o râpă adâncă de aproximativ zece metri.

 

CITEȘTE ȘI: Veste uriașă pentru toți șoferii! Se face o nouă autostradă în România. S-a dat undă verde chiar acum

Potrivit informațiilor furnizate de autoritățile austriece, vehiculul era condus de un bărbat român în vârstă de 36 de ani. Din cauze care nu au fost încă stabilite cu exactitate, șoferul a pierdut controlul direcției imediat după o curbă la dreapta. Microbuzul a părăsit carosabilul și s-a prăbușit în prăpastie, unde s-a răsturnat pe plafon.

Cinci pasagere au fost transportate la spital

În urma impactului, cinci femei au suferit răni. Cea mai grav afectată dintre victime a fost preluată de elicopterul medical C11 și transportată de urgență la Spitalul din Klagenfurt după ce a primit primul ajutor la locul accidentului.

Celelalte patru românce aflate în microbuz au suferit leziuni ușoare. Acestea au fost preluate de echipajele de prim ajutor și transportate la unitatea medicală din localitatea Friesach pentru investigații și îngrijiri de specialitate.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.