ULTIMĂ
ORĂ

Alertă de ultimă oră! O femeie s-a prăbușit în plină stradă, lângă un mall: Medicii au intervenit de urgență!

Temperaturile extreme înregistrate în această perioadă au provocat un nou incident medical în județul Brașov. O femeie a leșinat în apropierea unui centru comercial, fiind necesară intervenția de urgență a salvatorilor pentru a-i acorda primul ajutor.

CITEȘTE ȘI: Veste uriașă pentru toți șoferii! Se face o nouă autostradă în România. S-a dat undă verde chiar acum

Incidentul a avut loc recent, iar la fața locului s-a deplasat rapid un echipaj SMURD. Medicii au intervenit imediat după ce femeia s-a prăbușit la pământ, starea de rău fiind provocată, cel mai probabil, de expunerea la caniculă.

Victima a fost transportată la unitatea medicală

Conform procedurilor medicale, după ce a fost stabilizată la locul incidentului, femeia a fost transportată la spital. Acolo, victima a rămas sub supraveghere pentru a primi îngrijiri medicale suplimentare din partea specialiștilor.

Măsuri de protecție recomandate de salvatori

În contextul acestui eveniment și al temperaturilor deosebit de ridicate, reprezentanții SMURD au emis un set de recomandări oficiale pentru populație, menite să prevină astfel de situații critice:

  • 𝐄𝐯𝐢𝐭𝐚𝐭̦𝐢 𝐨𝐫𝐞𝐥𝐞 𝐝𝐞 𝐯𝐚̂𝐫𝐟: deplasați-vă în primele ore ale dimineții sau seara, pe cât posibil prin zone umbrite, alternând deplasarea cu repausul.
  • 𝐏𝐫𝐨𝐭𝐞𝐣𝐚𝐭̦𝐢-𝐯𝐚̆ 𝐝𝐞 𝐬𝐨𝐚𝐫𝐞 𝐬̦𝐢 𝐞𝐟𝐨𝐫𝐭: evitați aglomerațiile, expunerea directă la soare și efortul fizic intens între orele 11:00-18:00.
  • 𝐀𝐯𝐞𝐭̦𝐢 𝐠𝐫𝐢𝐣𝐚̆ 𝐝𝐞 𝐜𝐞𝐢 𝐝𝐫𝐚𝐠𝐢: păstrați legătura cu persoanele în vârstă, interesați-vă de starea lor de sănătate și oferiți-le asistență la nevoie.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.