
Temperaturile extreme înregistrate în această perioadă au provocat un nou incident medical în județul Brașov. O femeie a leșinat în apropierea unui centru comercial, fiind necesară intervenția de urgență a salvatorilor pentru a-i acorda primul ajutor.
CITEȘTE ȘI: Veste uriașă pentru toți șoferii! Se face o nouă autostradă în România. S-a dat undă verde chiar acum
Incidentul a avut loc recent, iar la fața locului s-a deplasat rapid un echipaj SMURD. Medicii au intervenit imediat după ce femeia s-a prăbușit la pământ, starea de rău fiind provocată, cel mai probabil, de expunerea la caniculă.
Conform procedurilor medicale, după ce a fost stabilizată la locul incidentului, femeia a fost transportată la spital. Acolo, victima a rămas sub supraveghere pentru a primi îngrijiri medicale suplimentare din partea specialiștilor.
În contextul acestui eveniment și al temperaturilor deosebit de ridicate, reprezentanții SMURD au emis un set de recomandări oficiale pentru populație, menite să prevină astfel de situații critice:
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
