ULTIMĂ
ORĂ

Alertă! Ce se întâmplă cu începerea noului an școlar? Profesorii au anunțat!

Alertă! Ce se întâmplă cu începerea noului an școlar? Profesorii au anunțat!

Educația românească traversează din nou o perioadă tensionată, pe fondul anunțului făcut de cele trei mari federații sindicale din învățământ privind declanșarea unei greve generale în data de 8 septembrie 2025, zi în care ar fi trebuit să înceapă noul an școlar. Pe lângă protestul anunțat, liderii sindicali cer demisia ministrului Educației, Daniel David, acuzând lipsa de soluții viabile pentru criza profundă din sistemul de învățământ.

CITEȘTE ȘI: Astăzi! Se deschide ultima porțiune a DEx Pitești – Craiova! A fost anunțată ora exactă!

Sute de sindicaliști din toate colțurile țării s-au adunat în fața Ministerului Educației pentru a protesta împotriva măsurilor de austeritate anunțate de Guvern și pentru a atrage atenția asupra subfinanțării cronice a sistemului de educație. Atmosfera din fața ministerului a fost marcată de nemulțumire profundă, dar și de un sentiment de solidaritate între angajații din învățământ, care se simt neglijați și împinși către un colaps profesional.

Atragem atenția Guvernului Bolojan că școala nu va începe pe 8 septembrie. Suntem în stradă și ne vom face auziți”, a declarat ferm Marius Nistor, președintele Federației Sindicatelor Spiru Haret, subliniind amploarea mișcărilor de protest pregătite pentru această dată-cheie.

Criza bugetară – miezul conflictului

Potrivit declarațiilor ministrului Educației, fondurile existente nu pot acoperi integral salariile și bursele elevilor până la finalul anului. Daniel David a recunoscut, într-o intervenție publică, dificultatea momentului și a precizat că „nu mai sunt bani pentru plata salariilor și burselor pentru tot anul”. În același timp, el a încercat să transmită un mesaj de calm, menționând că „se caută soluții” pentru a depăși impasul bugetar.

Totuși, liderii sindicali acuză lipsa de transparență și inconsecvența Guvernului. Simion Hăncescu, președintele Federației Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI), a declarat:
„Acum două luni, fostul ministru al finanțelor spunea că nu sunt probleme cu salariile în 2025. Așadar, fie am fost mințiți, fie s-au cheltuit anticipat niște sume imense, iar noi vrem să știm exact pe ce.”

Soluții temporare și tensiuni persistente

Ministrul Educației a transmis, într-un comunicat adresat sindicatelor, că lucrează zilnic pentru identificarea unor variante de redresare. A subliniat caracterul temporar al unor prevederi din Legea 141 și a afirmat că și-ar fi dat demisia „dacă acest gest ar fi fost suficient pentru a rezolva criza bugetară”.

În realitate, nemulțumirile sindicatelor nu se rezumă doar la aspectele financiare. Printre măsurile contestate se numără și creșterea normei de predare cu două până la patru ore pe săptămână, ceea ce ar putea conduce la pierderea catedrelor complete pentru unii profesori. Este o schimbare percepută ca fiind periculoasă pentru echilibrul profesional al cadrelor didactice și pentru calitatea actului educațional.

Alertă! Ce se întâmplă cu începerea noului an școlar? Profesorii au anunțat!

Tensiunile dintre sindicate și Ministerul Educației par să atingă un punct culminant. Dacă nu vor fi identificate rapid soluții concrete și viabile, sistemul educațional ar putea începe noul an cu porțile închise și cu un val de proteste în toată țara.

Aceasta nu este doar o criză bugetară, ci și o criză de încredere. Într-un moment în care educația ar trebui să fie o prioritate strategică, neînțelegerile și lipsa de coordonare riscă să afecteze viitorul a milioane de elevi și profesori.

Pentru moment, rămâne de văzut dacă Guvernul va reuși să evite colapsul sistemului de învățământ înainte de 8 septembrie. Până atunci, greva generală rămâne anunțată, iar demisia ministrului Educației este cerută cu insistență din ce în ce mai mare.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.