ULTIMĂ
ORĂ

ALERTĂ de ultimă oră de la ANM! România, LOVITĂ de fenomene extreme: Se anunță PRĂPĂD! HARTA zonelor vizate!

ALERTĂ de ultimă oră de la ANM! România, LOVITĂ de fenomene extreme: Se anunță PRĂPĂD! HARTA zonelor vizate!

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o serie de avertizări cod galben, valabile de miercuri dimineață până joi seară, vizând fenomene de caniculă, disconfort termic ridicat și instabilitate atmosferică. Potrivit meteorologilor, temperaturile vor urca până la 35 de grade Celsius, în timp ce mai multe regiuni se vor confrunta cu vijelii, grindină și ploi torențiale.

CITEȘTE ȘI: ALERTĂ în Argeș! Mii de oameni rămân în BEZNĂ! Vezi LISTA completă a zonelor afectate!

Conform prognozei publicate de ANM, intervalul cuprins între miercuri dimineața și joi, ora 21:00, va fi caracterizat de valori termice ridicate în cea mai mare parte a țării. „Vremea va fi călduroasă în majoritatea regiunilor, izolat caniculară (joi, 25 iunie) în cele vestice, iar disconfortul termic va fi ridicat mai ales în zonele de câmpie din vestul și sudul țării. Maximele termice vor fi cuprinse între 25 și 35 de grade, cu cele mai mici valori în depresiuni și în zonele cu instabilitate atmosferică accentuată, iar cele mai mari în vestul și nord-vestul țării”, precizează specialiștii instituției.

Cod galben de caniculă și temperaturi ridicate

hhhhhhhh

Pentru ziua de miercuri, 24 iunie, între orele 12:00 și 21:00, a fost instituit un cod galben de temperaturi deosebit de ridicate. Vizate sunt zonele Crișana, nordul Banatului, Maramureș, precum și nordul și nord-vestul Transilvaniei.

În aceste regiuni, „miercuri (24 iunie), în Crișana, nordul Banatului, Maramureș, nordul și nord-vestul Transilvaniei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități. Maximele termice vor fi de 30…35 de grade”, conform ANM.

Instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ

hhhhhhhhhhh1111111111111

Tot miercuri, în același interval orar, meteorologii avertizează asupra unor episoade de instabilitate atmosferică accentuată în nordul Olteniei și al Dobrogei, nordul și nord-estul Munteniei, sudul Moldovei și în cea mai mare parte a zonelor montane.

Reprezentanții Administrației Naționale de Meteorologie descriu fenomenele așteptate astfel: „Miercuri (24 iunie), în nordul Olteniei și al Dobrogei, nordul și nord-estul Munteniei, sudul Moldovei și cea mai mare parte a zonei de munte, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50…70 km/h) și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni (1…4 cm).”

În intervale scurte, de până la trei ore, sau prin acumulare, cantitățile de apă vor fi de 15-25 l/mp, iar pe arii restrânse pot depăși 40-50 l/mp. Astfel de manifestări specifice instabilității pot apărea izolat și în restul teritoriului.

Canicula se extinde joi în majoritatea regiunilor

hhhhhhhhhhhhh2

Ziua de joi, 25 iunie, va aduce o extindere a avertizării cod galben de caniculă, aproape întreaga țară fiind afectată între orele 12:00 și 21:00.

Zonele vizate includ Banatul, Crișana, Maramureșul, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Transilvaniei, precum și sudul și estul Moldovei. ANM menționează că „maximele termice vor fi cuprinse între 30 și 35 de grade, cu cele mai mari valori în vest și nord-vest, unde izolat va fi caniculă. Disconfortul termic va fi accentuat în zonele de câmpie, unde indicele temperaturăumezeală (ITU) va atinge și depăși ușor pragul critic de 80 de unități”.

Evoluția vremii în București

În Capitală, vremea va deveni deosebit de caldă, fiind însoțită de intervale de instabilitate atmosferică. Potrivit prognozei speciale pentru București, disconfortul termic va fi în creștere pe parcursul zilelor de miercuri și joi.

Miercuri (24 iunie): Vremea va fi călduroasă, cu un indice ITU care se va apropia de pragul critic de 80 de unități. După-amiaza vor fi înnorări, averse torențiale (5-10 l/mp) și descărcări electrice. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări de scurtă durată în timpul ploilor (40-45 km/h). Maxima va fi de aproximativ 30 de grade, iar minima de 19-20 de grade.

Joi (25 iunie): Regimul termic se va menține ridicat, iar indicele ITU va atinge pragul critic. Cerul va fi variabil, iar temperatura maximă se va situa între 31 și 33 de grade.

Meteorologii precizează că Bucureștiul se va afla sub o informare de vreme călduroasă miercuri, între orele 10:00 și 21:00, iar pentru ziua de joi a fost emis un cod galben de caniculă, valabil între orele 12:00 și 21:00.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.