
Ministerul Sănătății a solicitat sâmbătă activarea planurilor de măsuri pentru diminuarea riscurilor medicale provocate de temperaturile extreme, în contextul avertizărilor de caniculă care vizează aproape trei sferturi din România.
CITEȘTE ȘI: Veste uriașă pentru toți șoferii! Se face o nouă autostradă în România. S-a dat undă verde chiar acum
Decizia autorităților vine după ce meteorologii au emis un Cod roșu de caniculă pentru 16 județe, valabil duminică și luni, alături de alerte de Cod galben și portocaliu în restul țării.
Conform informațiilor transmise de Realitatea.net, instituția a cerut serviciilor de ambulanță și direcțiilor de sănătate publică (DSP) implementarea unor acțiuni specifice pentru a proteja sănătatea cetățenilor în fața valului de căldură persistent.
„Ascultați sfaturile medicilor și evitați expunerea prelungită la soare, deshidratarea și activitățile în exterior care necesită un consum mare de energie”, au subliniat reprezentanții Ministerului Sănătății în recomandările transmise publicului.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
