
Un nou seism a fost raportat în România în noaptea de sâmbătă spre duminică, în zona seismică Vrancea. Conform datelor furnizate de Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP), mișcarea tectonică a avut loc la ora locală 01:50, în județul Buzău, și a înregistrat o magnitudine de 3,6.
Cutremurul s-a produs la o adâncime de 130 de kilometri, specialiștii încadrând evenimentul la intensitatea I.
Potrivit măsurătorilor oficiale, epicentrul a fost localizat în apropierea următoarelor orașe:
De la începutul lunii mai, în România au fost înregistrate în total șase cutremure, cu magnitudini care au variat între 2,2 şi 3,6 grade pe scara Richter.
Cea mai semnificativă mișcare seismică din acest an a avut loc pe data de 26 februarie, în județul Vrancea. La acel moment, aparatele au indicat o magnitudine de 4,5.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
