
Regia Autonomă Județeană de Drumuri Argeş anunță că în zilele de joi, vineri şi sâmbătă (29, 30, 31 iulie), în intervalul orar 12.00 – 20.00, se vor institui restricții de circulație pe drumurile județene din Argeș, pentru autovehiculele cu masa totală autorizată maximă mai mare de 7,5 tone.
Aceste restricții au fost instituite ca urmare a avertizărilor de caniculă emise de către Administrația Națională de Meteorologie. Măsura este adoptată pentru protejarea şi conservarea sectoarelor de drum cu îmbrăcăminte bituminoasă, respectiv pentru prevenirea deformaţiilor majore ireversibile (ce implică şi pierderea stabilităţii straturilor rutiere) care pot apărea pe reţeaua rutieră, ca efect al desfăşurării traficului greu în condiţii de caniculă.
Potrivit legislației în vigoare, articolul 44 alin. 2 al Ordonanței de Guvern nr.53/1997 privind regimul drumurilor, cu modificările și completările ulterioare, circulația poate fi interzisă temporar în judeţele aflate sub avertizări cod portocaliu de caniculă.
Fac excepție:
Aceste măsuri sunt impuse și de Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale pe întreaga rețea de drumuri naționale din județul Argeş.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
