ULTIMĂ
ORĂ

ORAS SUB TENSIUNE! O ursoaică a fost împușcată după ce s-a ascuns într-un container de gunoi din curtea unui spital

O ursoaică de aproximativ doi-trei ani a fost împușcată vineri în municipiul Brașov, după ce a pătruns în curtea Spitalului Sf. Constantin. Animalul fusese reperat în interiorul unui container de gunoi, iar autoritățile au decis eliminarea acestuia după ce metodele de alungare au eșuat.

CITEȘTE ȘI: Veste uriașă pentru toți șoferii! Se face o nouă autostradă în România. S-a dat undă verde chiar acum

Intervenție în curtea spitalului

Alerta a fost dată în jurul orei 11:50, printr-un apel la numărul unic de urgență 112, care semnala prezența sălbăticiunii în incinta unității medicale. Ajunse la fața locului, echipele de intervenție au descoperit ursul refugiat într-un container destinat deșeurilor.

Conform procedurilor, s-a încercat inițial îndepărtarea animalului prin mijloace neletale. Jandarmii și personalul specializat au utilizat semnale acustice și luminoase pentru a forța ursoaica să părăsească zona, însă acțiunile lor nu au avut rezultatul scontat.

Decizia de a împușca animalul

Din cauza faptului că exemplarul nu a reacționat în niciun fel la încercările de alungare și a rămas în zona containerului, autoritățile au hotărât extragerea prin împușcare. Specialiștii care au monitorizat cazul menționează că animalul este o femelă tânără, a cărei prezență fusese semnalată recent și în alte cartiere din Brașov.

Decizia radicală a fost luată după ce s-a constatat că metodele clasice de îndepărtare nu au avut niciun efect asupra exemplarului care refuza să părăsească incinta spitalului.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.