ULTIMĂ
ORĂ

Handbaliştii U21 luptă cu vikingii la Pitești

Naţionala de handbal de tineret a României (sub 21 de ani) urmează să susţină, în următoarele zile, meciurile din turneul de calificare la Campionatul Mondial din 2017. Etapa va avea loc în 6-8 ianuarie la Piteşti. Tricolorii vor juca într-o grupă dificilă, cu Danemarca (6 ianuarie), Suedia (7 ianuarie) şi Bulgaria (8 ianuarie), meciuri în urma cărora se califică doar primul loc. Faţă de Danemarca şi Suedia, care se bazează pe câţiva jucători cu experienţă la nivelul Ligii Campionilor, România are la dispoziţie numai doi handbalişti care evoluează constant la nivelul Ligii Naţionale. 12 dintre cei 18 handbalişti convocaţi sunt componenţi ai formaţiilor din liga secundă. Faptul că joacă în faţa propriului public şi posibilitatea de a se remarca în handbalul de top sunt însă motivaţii puternice pentru sportivii români. Tricolorii antrenaţi de Ovidiu Mihăilă, cel care califica România în 2015 după o pauză de un deceniu la un Mondial de tineret (locul 8 în Brazilia), speră să încurce şi de această dată calculele hârtiei şi să depăşească reprezentativele scandinave, mult mai bine cotate.

Foto/Video: Mihai Neacșu

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.