ULTIMĂ
ORĂ

Invazie pe litoral în plin Cod Roșu! Peste 80.000 de oameni au luat cu asalt plajele: Pericolul uriaș la care se expun chiar acum!

Weekend-ul marcat de avertizări de cod roșu de caniculă a atras un număr impresionant de turiști pe litoralul românesc, unde peste 80.000 de persoane sunt așteptate în stațiunile Mamaia, Eforie și Năvodari.

CITEȘTE ȘI: Veste uriașă pentru toți șoferii! Se face o nouă autostradă în România. S-a dat undă verde chiar acum

În Eforie Nord, plajele au devenit neîncăpătoare pentru mulțimea de vizitatori veniți chiar și de la sute de kilometri distanță. Pentru aceștia, apa mării reprezintă principalul refugiu în fața temperaturilor extreme care au pus stăpânire pe întreaga țară.

Meteorologii avertizează însă că nivelul radiațiilor este foarte ridicat în această perioadă și recomandă prudență maximă celor aflați la malul mării. Conform specialiștilor, turiștii trebuie să respecte câteva reguli esențiale pentru a evita problemele de sănătate:

  • Evitarea expunerii la soare în intervalul critic 11:00 – 16:00;
  • Utilizarea constantă a cremelor cu factor de protecție solară;
  • Protejarea capului cu pălării sau șepci.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.