ULTIMĂ
ORĂ

Lovitură imensă pentru DACIA! ACUM s-a aflat tot!

Constructorul auto de la Mioveni se confruntă cu o perioadă dificilă, raportând scăderi pe toate planurile, de la volumul producției până la cifrele de vânzări. Toți indicatorii de performanță ai mărcii Dacia sunt în scădere față de anul precedent.

CITEȘTE ȘI: Administrația Bazinală de Apă Argeș-Vedea angajează! Ce posturi au fost scoase la concurs!

Cota de piață a brandului autohton a înregistrat o contracție severă în luna martie, ajungând la pragul de 18%. Evoluția este una îngrijorătoare, având în vedere că, în ultimele două decenii, Dacia a menținut constant o cotă de aproximativ 30%. Datele pentru primul trimestru al acestui an indică înmatricularea a circa 5.000 de unități, o cifră mult inferioară celei înregistrate în același interval din 2023.

Reducerea activității se reflectă direct în ritmul de asamblare de la fabrică. „Ei ştiau că or să coboare de la 1.350 de maşini pe zi spre 1.150 ceea ce avem astăzi”, a declarat Radu Stoica, producător de scaune auto, referitor la volumul actual de producție.

Concurența din China și factorii economici care afectează vânzările

Declinul vânzărilor, resimțit de toți distribuitorii auto din România, este pus pe seama pătrunderii pe piață a mașinilor chinezești la prețuri accesibile, dar și pe scăderea puterii de cumpărare a populației. Producătorii asiatici reușesc să scoată pe piață automobile care sunt cu până la 30% mai ieftine decât cele europene.

„China, într-adevăr reprezintă unul din punctele noastre de interes şi toţi bănuiesc că ne uităm la lucrul acesta. Privim toţi cu atenţie asupra a tot ce înseamnă produse chinezeşti venite pe piaţa europeană”, a completat Radu Stoica.

Impactul noilor jucători din piață este confirmat și de reprezentanții asociațiilor de profil. „Sunt din ce în ce mai multe modele care apar pe piaţă. Este o concurenţă din ce în ce mai acerbă. Dacă vorbim de vehicule suntem pe o scădere şi observăm o scădere accentuată faţă de anul trecut. Peste 20%”, subliniază Adrian Sandu, Secretar General ACAROM.

Efect de domino în industria componentelor auto

Problemele prin care trece producătorul de la Mioveni afectează întreaga industrie orizontală din România. Furnizorii de componente se confruntă cu dificultăți financiare majore din cauza diminuării comenzilor primite de la marii constructori auto.

„Ne-a generat absolut şi nouă, industriei orizontale, destul de multe probleme legate de cifra de afaceri, legat de previziunile noastre bugetare”, explică Daniel Badea, producător de componente plastice.

Într-o unitate de producție din Pitești, care livrează componente atât pentru Dacia, cât și pentru Ford, vânzările s-au prăbușit cu până la 20% față de trimestrul similar de anul trecut. Antreprenorii din domeniu avertizează că nu există semnale de redresare pe termen scurt și au fost nevoiți să ia măsuri drastice.

Întrebat dacă a recurs la restructurări, Daniel Badea a confirmat situația: „A trebuit să facem şi astfel de acţiuni de reducere de personal nu ne putem permite să mergem la nesfârşit pierzând bani din cauza faptului că nu putem să susţinem aceste costuri”.

Pe lângă scăderea comenzilor, firmele din sectorul auto reclamă și costurile energiei. Prețurile la gaze naturale și electricitate în România sunt, în prezent, de câteva ori mai mari decât în alte state membre ale Uniunii Europene, ceea ce erodează profitabilitatea fabricilor locale. Sectorul auto rămâne unul strategic pentru economia națională, susținând aproximativ 200.000 de locuri de muncă.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.