![Ministrul Simona Bucura-Oprescu și omologul din Turcia, Vedat Işıkhan, vizită la două fabrici din Argeș 1 WhatsApp Image 2024 07 20 at 21.22.11 d75f64fc](https://ziarobiectiv.ro/wp-content/uploads/2024/07/WhatsApp-Image-2024-07-20-at-21.22.11_d75f64fc-150x150.webp)
Sorin Cîmpeanu, ministrul Educației a anunțat recent că profesorii care se vor titulariza în mediul rural vor primi o primă de instalare în valoare de trei salarii medii brute pe economie. De asemenea, oficialul a anunțat și care sunt condițiile pe care cadrele didactice trebuie să le îndeplinească pentru a primi acești bani.
„Am agreat ca pentru acele cadre didactice care se vor titulariza în şcoli din mediul rural, din mediul izolat, va exista şi o primă de instalare. În momentul de faţă luăm în considerare trei salarii medii brute pe economie – primă de instalare pentru cadrele didactice care vor decide să se titularizeze în şcoli din mediul rural. Sigur va exista şi o perioadă de timp minimă în care acei profesori care au decis să se titularizeze în mediul rural vor exercita actul educaţional în interesul acelor copii din mediul rural.”, a declarat recent Sorin Cîmpeanu.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp