ULTIMĂ
ORĂ

Scandalul de la Buzoești a declanșat mai multe anchete

 

Dezvăluirile făcute aseară pe postul de televiziune Antena 1 cu privire la condițiile crunte în care sunt ținuți tinerii instituționalizați de la Căminul din Buzoești, a declanșat un amplu scandal. Învinuitul principal de anumite abuzuri care se presupune că se petrec acolo asupra unora din cele 24 de persoane instituționalizate care, pe de-asupra, mai suferă și de afecțiuni psihice, este nimeni altul decât șeful Centrului, anume Marian Niță. Urmare a dezvăluirilor făcute pe postul de televiziune, Consiliul Județean Argeș a demarat o anchetă, președintele Florin Tecău afirmând că la acest moment trei membri ai comisiei sunt deja la Buzoești. Mai mult decât atât și DSP Argeș și-a trimis oamenii în control, pentru a afla dacă tinerii sunt ținuți în condiții insalubre, așa cum s-a arătat în reportajul televizat. Tecău a mai anunțat că pe data de 8 februarie este stabilit și concursul pentru ocuparea postului de șef al Centrului de la Buzoești.

 

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.