ULTIMĂ
ORĂ

ULTIMA ORĂ! Ion Mînzînă, la vârful Bisericii Ortodoxe Române! Funcția incredibilă primită de șeful CJ Argeș în cel mai înalt for bisericesc!

ULTIMA ORĂ! Ion Mînzînă, la vârful Bisericii Ortodoxe Române! Funcția incredibilă primită de șeful CJ Argeș în cel mai înalt for bisericesc!
Președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă, a fost reales deputat în Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului și ales deputat în Adunarea Națională Bisericească, cel mai înalt organism deliberativ al Bisericii Ortodoxe Române la nivel național, alături de academicianul Gheorghe Păun, din partea mirenilor.
În Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului au fost aleși deputați și vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Adrian Dumitru Bughiu (al doilea mandat) și administratorul public al județului, Cristian Puiu.
Adunarea Eparhială este organismul deliberativ pentru toate problemele administrative, culturale, social-filantropice, economice și patrimoniale ale unei eparhii. Aceasta este alcătuită din reprezentanți ai clerului și ai credincioșilor mireni, având un rol important în susținerea activității și proiectelor Bisericii.
În această structură fac parte, cu drepturi depline sau onorifice, și reprezentanți ai unor instituții importante din subordinea Consiliului Județean Argeș: dr. Tudor Ionescu, managerul Spitalului de Pediatrie Pitești, dr. Ștefan Costin, director medical al Spitalului Județean de Urgență Pitești, Adrian Dumbravă, reprezentant al Spitalului Județean de Urgență Pitești, Cornel Popescu, managerul Muzeului Județean Argeș, și Iustin Dejanu, managerul Muzeului Golești.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.