
Va fi jale! Temperaturi insuportabile în România, în iulie! Zonele vizate!
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) anunță că luna iulie va fi caracterizată de temperaturi ridicate în România, cu cele mai accentuate valori termice în zonele sud-vestice ale țării. În același timp, cantitățile de precipitații vor fi în general deficitare pe întreg teritoriul național, conform prognozei publicate recent.
Citește și: Breaking! Oamenii lui Umbrărescu pleacă de pe șantierul autostrăzii! Anunț de ultimă oră!
În intervalul 30 iunie – 7 iulie, valorile termice vor depăși mediile specifice perioadei pe tot teritoriul României, cu o abatere termică pozitivă mai pronunțată în jumătatea vestică a țării. De asemenea, regimul pluviometric pentru această săptămână va fi deficitar la nivel național, anunță ANM.
În săptămâna 7 – 14 iulie, temperaturile medii vor fi mai ridicate decât cele normale în toate regiunile, cu intensitate mai mare în sud-vest. Cantitățile de precipitații estimate vor rămâne deficitare pe întreg teritoriul României.
În perioada 14 – 21 iulie, temperatura medie a aerului va depăși din nou valorile obișnuite pentru această etapă, în special în sud-vestul țării. Regimul pluviometric va înregistra o ușoară tendință de deficit în toate regiunile.
În ultima săptămână a lunii, 21 – 28 iulie, mediile temperaturilor se vor menține peste cele specifice pentru această perioadă în toată țara, cu accent pe zonele sud-vestice. Cantitățile de precipitații vor fi deficitare în regiunile vestice, nordice și centrale, în timp ce în restul teritoriului se estimează valori apropiate de normal pentru această săptămână.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
