
Decizie radicală pentru toți elevii! Se schimbă data Bacalaureatului după iadul caniculei din sălile de examen!
Temperaturile extreme înregistrate recent au perturbat desfășurarea examenului de Bacalaureat, în condițiile în care numeroase unități de învățământ nu dispun de sisteme de climatizare necesare. În acest context, Ministerul Educației a luat măsura excepțională de a amâna cu o zi una dintre probele scrise, decizie oficializată prin ordin de ministru, după ce meteorologii au emis avertizări de cod roșu de caniculă.
Cadrele didactice avertizează că aceste condiții meteorologice dificile ar putea deveni o constantă pentru sesiunile viitoare. Profesorii solicită soluții pe termen lung, care să vizeze atât modernizarea infrastructurii școlare, cât și o eventuală reorganizare a calendarului național de examinare.
O propunere venită din partea profesorilor vizează programarea probelor scrise ale Bacalaureatului în jurul perioadei 15-20 iunie. Această modificare ar avea scopul de a evita perioadele de vârf ale caniculei, care devin tot mai prezente spre finalul lunii și în luna iulie.
Potrivit declarațiilor făcute de Dorica Boltașu, profesoară de Limba și literatura română la Colegiul Național „Iulia Hasdeu” din București, adaptarea școlilor este esențială: „Poate fi un pic devansat. Nu cred că poate fi foarte mult. Sunt mai multe variante. În primul rând şi primăriile ar trebui să doteze şcolile cu aer condiţionat. Vedeţi, nu se mai ştie cum va fi. Cald, furtună… Societatea trebuie să se pregătească pentru aceste lucruri. Şi atunci şi şcolile… in loc să punem panseluţe poate punem aer condiţionat.”
Citeşte şi: Generalul Gheorghiță Vlad, pus sub urmărire penală de procurorii DNA, face parte din delegația României la Summitul NATO
Iuliana Căplescu, profesoară de Istorie la Colegiul Național „Matei Basarab” din Capitală, susține că o astfel de schimbare nu ar crea dificultăți organizatorice majore, având în vedere durata scurtă a probelor: „Probele scrise sunt doar o săptămână, inclusiv pentru minorităţi. Acolo, la 15 iunie, 5 zile, până în 20 iunie şi cred că sunt timpuri mai în regulă din punct de vedere al stării vremii”.
În cadrul unei intervenții citate de România TV, profesorul de Matematică Cătălin Ciupală, de la Colegiul Național „Andrei Șaguna” din Brașov, a punctat necesitatea optimizării calendarului: „Optimizarea calendarului nu ar strica. Ideea cu aerul condiţionat, după părerea mea, prezintă nişte vulnerabilităţi pentru că trebuie curăţate filtrele, altfel există riscul de îmbolnăvire chiar majoră. Dar, într-adevăr, un pic mai repede, pe la mijlocul lunii iunie nu ar strica să fie pus bacalaureatul cu probele scrise, adică cele mai importante şi relevante”.
Citeşte şi: „Autostrada Dacilor”, proiectul care va revitaliza o zonă afectată de declin economic din România. Când ar fi gata
Principalele soluții identificate de profesori pentru a proteja elevii de temperaturile extreme includ:
Fenomenul de caniculă s-a intensificat în ultimii ani în România, pe fondul schimbărilor climatice globale, temperaturile ridicate fiind prezente încă din debutul verii. Din cauza faptului că multe unități de învățământ funcționează în clădiri vechi, lipsite de dotări moderne de climatizare, disconfortul termic accentuat afectează direct capacitatea de concentrare a elevilor în timpul probelor de examen.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
