
Bătaie pentru lărgirea Autostrăzii A1 București–Pitești: 13 firme luptă pentru proiectul de milioane de euro!
Interes uriaș pentru modernizarea unuia dintre cele mai circulate drumuri din România. Proiectul de lărgire la trei benzi pe sens a autostrăzii Autostrada A1 București–Pitești a atras nu mai puțin de 13 oferte din partea unor companii și asocieri internaționale.
CITEȘTE ȘI: Ultimă oră! O companie gigant face angajări! Salarii URIAȘE!
Anunțul a fost făcut de Cristian Pistol, directorul Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), care a subliniat importanța acestui proiect pentru fluidizarea traficului între Capitală și sudul țării.
La licitație participă firme și consorții din România, dar și din Franța, Italia, Spania, Japonia și Turcia. Printre acestea se numără asocieri precum 3TI Progetti (Italia), Ingerop (Franța), InteCSA (Spania) sau Padeco (Japonia), alături de numeroase companii românești.
Această competiție intensă arată miza ridicată a proiectului, dar și interesul internațional pentru infrastructura rutieră din România.
Contractul scos la licitație are o valoare estimată de 25,5 milioane de lei (fără TVA) și este finanțat din fonduri europene nerambursabile. Acesta include: realizarea unei expertize tehnice pentru tronsonul București–Pitești al autostrăzii A1, elaborarea Studiului de Fezabilitate (SF) necesar extinderii.
Durata totală a contractului este de 15 luni, dintre care 14 luni sunt alocate elaborării studiului.
Autostrada A1 dintre București și Pitești este una dintre cele mai aglomerate din țară, fiind o rută esențială pentru transportul de persoane și mărfuri. Lărgirea la trei benzi pe sens ar aduce mai multe beneficii: trafic mai fluid și reducerea timpilor de deplasare, creșterea siguranței rutiere și reducerea accidentelor, confort sporit pentru șoferi, scăderea poluării generate de ambuteiaje.
Deși depunerea ofertelor reprezintă un pas important, proiectul este încă într-o fază incipientă. Urmează evaluarea ofertelor și atribuirea contractului, după care va fi realizat Studiul de Fezabilitate.
Abia ulterior se va putea trece la proiectare și execuție, etape care pot dura câțiva ani.
Totuși, interesul ridicat și finanțarea europeană indică faptul că modernizarea autostrăzii A1 București–Pitești devine o prioritate reală pentru infrastructura României.
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
