prima-proinstal
Obiectiv de Argeș

Ger de crapă pietrele! Ce temperaturi au fost înregistrate în Argeș?

Țara noastră a înregistrat cea mai rece dimineață de la începutul anului, cu temperaturi minime care au scăzut până la -20°C în unele regiuni. Nici Argeșul nu a fost ocolit de frig, minima ajungând la -12,6°C la Curtea de Argeș.

Citește și: S-a aflat! Când vom circula de la Craiova pe litoral numai pe autostradă! Vestea așteptată de toți șoferii!

Cerul este predominant noros în sud-est și nord-vest, în timp ce în restul teritoriului este mai mult senin. Vântl suflă slab și moderat. La ora 8:00, valorile termice variau între -18°C la Întorsura Buzăului și 1°C la Constanța (dig). În vest și centru, ceața asociată cu depuneri de chiciură a fost prezentă.

Temperaturi minime înregistrate în dimineața de 15 ianuarie:

  • -19,3°C Obârșia Lotrului
  • -18,3°C Întorsura Buzăului
  • -16,6°C Poiana Stampei
  • -15,7°C Miercurea Ciuc
  • -15,0°C Făgăraș
  • -15,0°C Sfântu Gheorghe
  • -14,8°C Brașov
  • -14,8°C Toplița
  • -14,4°C Odorheiu Secuiesc
  • -12,6°C Curtea de Argeș
  • -12,1°C Padeș
  • -11,5°C Câmpulung Muscel
  • -11,1°C Ploiești
  • -11,0°C Sibiu
  • -10,6°C Bacău
  • -10,2°C Târgoviște
  • -10,0°C Focșani
  • -7,5°C București Băneasa

ger ag ro

Valorile termice se vor menține apropiate de mediile specifice perioadei, cu ușoare abateri pozitive în regiunile extracarpatice și negative în celelalte zone. În primele ore ale dimineții, gerul va persista în special în Transilvania, precum și în zonele subcarpatice din Oltenia și Muntenia.

În vestul și nord-vestul țării, vor fi înnorări și se așteaptă ninsori slabe pe arii restrânse, în timp ce în restul teritoriului cerul va rămâne variabil, spre mai mult senin. Vântul va continua să bată slab și moderat.

Temperaturile maxime vor fi cuprinse între -4°C și 6°C, iar local se va semnala ceață, însoțită de depuneri de chiciură. Frigul se va menține și în următoarea noapte, însă spre weekend temperaturile vor înregistra o ușoară creștere.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.
Powered by VA Labs