ULTIMĂ
ORĂ

Primarul din Izbiceni rupe tăcerea după vizita lui Călin Georgescu! Declarații incendiare!

Primarul din Izbiceni rupe tăcerea după vizita lui Călin Georgescu! Declarații incendiare!

Vizita lui Călin Georgescu la târgul de legume din comuna Izbiceni, județul Olt, a stârnit un val de controverse după ce imaginile în care fostul candidat este întâmpinat cu flori și aplauze au devenit virale pe rețelele de socializare.

CITEȘTE ȘI: Adio, calvar la volan! Ce se întâmplă cu autostrăzile din România: 250 km vor fi gata până la finalul lui 2026

Primarul comunei, Fănel Bădici (USR), susține însă că atmosfera surprinsă în filmări nu a reflectat realitatea și că întregul eveniment ar fi fost organizat în detaliu pentru a crea o imagine favorabilă.

Într-un mesaj publicat pe rețelele sociale și distribuit de USR, edilul afirmă că la eveniment au participat numeroase persoane venite din afara localității și că inclusiv produsele expuse ar fi fost aduse special pentru filmări.

„Adevărul despre vizita «aranjată» a lui Georgescu. Localnici falși. «Susținători» aduși cu autocarul. Chiar și comercianți falși, cu produse aduse din altă parte”, se arată în mesajul care însoțește înregistrarea video publicată de primar.

Fănel Bădici spune că la eveniment au fost aproximativ 200-300 de persoane și că multe dintre mașinile prezente aveau numere de înmatriculare din alte județe. În opinia sa, legumele au fost expuse într-un mod neobișnuit pentru a crea imaginea unei piețe tradiționale, destinată aparițiilor din mediul online.

După declarațiile făcute, edilul afirmă că a devenit ținta unui val de mesaje agresive. „Azi am avut o zi chiar plină, dacă mă gândesc la toate «urările» primite. Am primit blesteme cam pentru câteva vieți, pe lângă amenințări, jigniri, etc. Toate, dovezi de «prețuire» suveranistă, pentru că am avut curajul să îl demasc pe Voievod, să spun că e fals, așa cum vizita lui a fost falsă”, a scris acesta într-o altă postare.

Primarul le-a cerut oamenilor să compare imaginile surprinse în timpul vizitei cu fotografii din târgul obișnuit al comunei, susținând că diferențele sunt evidente.

Într-o intervenție la Antena 3 CNN, Fănel Bădici a explicat că piața de legume din Izbiceni funcționează în principal pentru vânzarea angro, iar modul în care au fost prezentate produsele în imaginile devenite virale nu ar avea legătură cu activitatea obișnuită a producătorilor locali.

„În realitate, pentru că se vinde angro, nu o să vedeți niciodată roșiile puse, șterse frumos și aranjate. Nu există prețuri. Prețurile sunt negociate. Ce ați văzut acolo e o regie”, a declarat primarul.

Edilul susține și că o parte dintre participanți ar fi fost aduși organizat la eveniment. „Au fost autocarele AUR, în realitate, și alte persoane care vor să vină de fiecare dată să îl vadă pe Georgescu”, a afirmat Fănel Bădici.

Până în acest moment, persoanele vizate de aceste acuzații nu au prezentat un punct de vedere public cu privire la afirmațiile făcute de primarul comunei Izbiceni. Acuzațiile rămân, în acest moment, declarații ale edilului și nu au fost confirmate independent.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.