ULTIMĂ
ORĂ

ȘOC! Motivul pentru care fostul director SRI a fost executat silit în dosarul Mineriadei! Instanța a respins contestația! 

ȘOC! Motivul pentru care fostul director SRI a fost executat silit în dosarul Mineriadei! Instanța a respins contestația! 

Virgil Măgureanu, fostul director al Serviciului Român de Informații (SRI) în perioada 1990-1997, se află în centrul unui litigiu civil legat de executarea silită a unui imobil pe care îl deține în județul Satu Mare. Deși acesta a încercat să blocheze procedura în instanță, magistrații au respins recent contestația sa, într-un context în care numele său apare și în dosare penale de anvergură.

CITEȘTE ȘI: Premieră absolută în România! Se mișcă pământul la Pitești: Ce se întâmplă pe locul legendarului stadion „Nicolae Dobrin” i-a lăsat pe toți mască! IMAGINI SPECTACULOASE!

Conform informațiilor furnizate de Parchetul General în ianuarie 2025, Măgureanu este urmărit penal în Dosarul Mineriadei din 1990 pentru infracțiuni împotriva umanității. În aceeași cauză sunt vizați Petre Roman, Gelu Voican Voiculescu, Adrian Sârbu, Miron Cozma și generalii Vasile Dobrinoiu și Petre Peter. În acest dosar a figurat și fostul președinte Ion Iliescu, despre care sursa citată menționează că a încetat din viață la data de 5 august 2025.

Originea datoriei de 110.000 de euro

Problemele financiare ale fostului șef SRI au devenit publice printr-un dosar înregistrat la Judecătoria Sectorului 1 în septembrie 2023. Măgureanu a formulat o contestație împotriva executării silite demarate într-un dosar din 2017, solicitând instanței să constate perimarea procedurii și desființarea tuturor actelor de executare.

Disputa a pornit de la un împrumut contractat de Virgil Măgureanu în iunie 2014 de la o persoană fizică, B.T.C. Printr-o declarație autentificată în septembrie 2016, acesta a recunoscut o datorie de 110.000 euro, pe care s-a angajat să o achite până cel târziu la data de 28.02.2017. Deoarece suma nu a fost returnată, creditorul a solicitat executarea silită a unui imobil de 1.679 de metri pătrați situat în localitatea Giurtelecu Hododului, județul Satu Mare.

Pe lângă creditorul inițial, în proces a intervenit și societatea Firstcom LLC. Aceasta a solicitat recuperarea unei creanțe în cuantum de 1.350.000 de lei, în baza unor titluri executorii ce includ contracte de credit, fidejusiune și cesiuni de creanță.

Obstacolele juridice și decizia instanței

Procesul de executare a fost îngreunat de statutul juridic al bunului. În anul 2019, Biroul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Carei a notat caracterul de bun comun al construcției în favoarea soției lui Virgil Măgureanu. Acest fapt a fost considerat inițial un impediment legal de către executorul judecătoresc, care a refuzat temporar continuarea licitației, generând noi dispute juridice între părți.

În cadrul procesului recent, Măgureanu a susținut că executarea s-a perimat din cauza lipsei de activitate în dosar. Totuși, examinând actele, instanța a stabilit că nu sunt îndeplinite condițiile perimării.

  • Magistrații au constatat că nu a existat nicio solicitare scrisă a executorului către creditor care să rămână neîndeplinită.
  • Identificarea unui impediment legal (necesitatea partajării bunului) nu reprezintă o solicitare expresă de a efectua un act de procedură.
  • „Perimarea, în reglementarea Codului de procedură civilă în vigoare, reprezintă o sancțiune față de pasivitatea creditorului în fața unei solicitări exprese venite din partea executorului”, a reținut instanța.

Pe 6 decembrie 2024, Judecătoria Sectorului 1 a respins contestația lui Virgil Măgureanu ca neîntemeiată. Fostul șef al SRI a atacat deja decizia cu apel, iar dosarul a ajuns pe rolul Curții de Apel București.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.