ULTIMĂ
ORĂ

TRAGEDIE! O femeie a fost spulberată pe trecerea de pietoni! A fost proiectată metri întregi pe carosabil!

TRAGEDIE! O femeie a fost spulberată pe trecerea de pietoni! A fost proiectată metri întregi pe carosabil!

O femeie în vârstă de 62 de ani și-a pierdut viața într-un accident rutier petrecut în Alba Iulia, pe Bulevardul „Tudor Vladimirescu”. Victima a fost lovită de un autoturism în timp ce traversa strada pe marcajul pietonal, momentul fiind surprins de camerele de supraveghere din zonă.

CITEȘTE ȘI: Adio, calvar la volan! Ce se întâmplă cu autostrăzile din România: 250 km vor fi gata până la finalul lui 2026

Impactul a fost extrem de violent, femeia fiind proiectată la câțiva metri distanță în urma coliziunii. La fața locului au intervenit echipaje medicale care au efectuat manevre de resuscitare timp de mai multe minute, însă, din cauza rănilor grave, decesul a fost declarat la scurt timp.

Șoferul implicat în accident este un bărbat de 65 de ani. În urma testării cu aparatul etilotest, polițiștii au stabilit că acesta nu consumase alcool înainte de a se urca la volan. Conform relatărilor de la fața locului și datelor din anchetă, martorii susțin că intervenția salvatorilor a fost întârziată.

Persoanele aflate în zonă în momentul tragediei au criticat timpul de reacție al serviciilor de urgență, susținând că au trecut aproximativ 12 minute până la sosirea echipajelor SMURD. „Să ştiţi că târziu a venit poliţia şi salvarea. Vă zic ca să ştiţi. Cam după 12 minute a venit SMURD. Şoferul a spus că pe trecere. Nu a văzut-o că el a venit pe banda doi”, a declarat un martor.

Un alt localnic a descris momentele dramatice în care au încercat să verifice starea victimei imediat după impact: „A apărut un bărbat înalt, încă o femeie şi au început de au zis…au căutat-o la puls: au zis „are puls”. Imediat, după 10 secunde, nu a avut puls”.

Localnicii cer măsuri după al optulea accident în zonă

Tragedia a stârnit revolta locuitorilor, care susțin că acesta este al optulea accident produs în același punct de pe bulevard. Oamenii solicită autorităților măsuri urgente pentru creșterea siguranței rutiere, printre care:

  • Limitarea drastică a vitezei de deplasare;
  • Amenajarea unor treceri de pietoni supraînălțate;
  • Monitorizarea video a traficului în zonă.

„Al optulea necaz e ăsta de se întâmplă la trecerea asta de pietoni. Acum le-am spus la poliţişti…de ce nu pun limitare de viteză? 100, nici nu le pasă că sunt…şi pe mine era să mă lovească aici”, au reclamat cetățenii prezenți la locul accidentului.

Polițiștii au întocmit pe numele șoferului de 65 de ani un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă, cercetările fiind continuate pentru a stabili cu exactitate toate împrejurările în care s-a produs evenimentul rutier.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.