ULTIMĂ
ORĂ

Ultimă oră! Cine este primul partid care îl votează pe Adrian Veștea? Ce cere în schimb? BOMBA ZILEI!

Ultimă oră! Cine este primul partid care îl votează pe Adrian Veștea? Ce cere în schimb? BOMBA ZILEI!

Desemnarea lui Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru de către președintele Nicușor Dan a generat reacții diverse în rândul partidelor parlamentare, majoritatea aflându-se încă în etapa de poziționare politică. În timp ce în interiorul PNL există scindări, iar PSD a ales să rămână în expectativă, alte formațiuni au viziuni radicale: AUR solicită alegeri anticipate, USR refuză votul, iar UDMR evită să se implice în tensiunile interne ale liberalilor.

CITEȘTE ȘI: CUTREMUR total în PNL! LISTA „trădătorilor” care s-au RĂSCULAT împotriva lui Bolojan: Cine sunt GREII partidului care au trecut în TABĂRA lui Veștea!

Partidul Oamenilor Tineri (POT) este prima formațiune politică din Parlament care se declară dispusă să îl susțină pe Adrian Veștea. Conform informațiilor publicate de stiripesurse.ro, sprijinul este condiționat de adoptarea unor măsuri care se regăsesc deja în programul de guvernare propus.

Condițiile puse de POT pentru susținerea guvernului

Reprezentanții POT au subliniat că sunt gata să contribuie la deblocarea crizei politice actuale, cu condiția ca viitorul Cabinet să își asume obiective clare pentru cetățeni. Printre prioritățile enumerate de partid se numără:

  • Protejarea companiilor de stat cu rol strategic.
  • Garantarea veniturilor actuale pentru categorii profesionale esențiale: medici, profesori, asistenți și polițiști.
  • Accelerarea procesului de digitalizare la nivelul ANAF și în administrația publică.

Anamaria Gavrilă, președinta POT, a explicat motivele din spatele acestor solicitări: „Am înaintat propunerile noastre care includ, în primul rând, protejarea companiilor strategice ale statului. Considerăm că niciun medic, profesor, asistent sau polițist nu trebuie să piardă bani prin viitoarea lege a salarizării. Vorbim despre oameni de care depind sănătatea, educația și siguranța de zi cu zi a românilor. În același timp, România are nevoie urgentă de digitalizarea ANAF, a primăriilor și a administrației publice pentru a reduce birocrația și risipa”.

Formațiunea politică insistă asupra necesității ca noul Executiv să identifice soluții pentru diminuarea risipei de fonduri publice și eficientizarea colectării taxelor. POT susține că aceste măsuri nu trebuie să afecteze persoanele care muncesc sau care furnizează servicii publice vitale.

„Suntem un partid de echilibru și avem deschiderea de a vorbi cu Veștea. România trebuie scoasă din blocaj. Suntem gata să discutăm cu orice forță politică dispusă să pună interesul românilor înaintea intereselor de partid”, a completat liderul POT, Anamaria Gavrilă.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.