ULTIMĂ
ORĂ

Verdict neașteptat pentru Radu Petrescu! Ce se întâmplă cu arbitrul după gafa care a distrus meciul cu FC Argeș!

Arbitrul Radu Petrescu va fi sancționat disciplinar în urma unei greșeli majore comise în timpul meciului dintre Petrolul Ploiești și FC Argeș, încheiat cu scorul de 2-1. Incidentul a avut loc vineri, 13 februarie, în cadrul etapei a 27-a din SuperLigă, pe stadionul „Ilie Oană”.

Comisia Centrală a Arbitrilor (CCA) a reacționat oficial la scurt timp după finalul partidei, admițând că decizia luată de „central” a fost eronată. Instituția a confirmat că Radu Petrescu va suporta consecințele pentru eroarea care a influențat cursul jocului.

Cronologia evenimentelor și momentele cheie ale meciului

Partida de la Ploiești a avut o desfășurare tensionată, marcată de următoarele momente importante:

  • Minutul 38: Bettaieb a deschis scorul pentru oaspeți, oferind un avantaj temporar echipei din Pitești.
  • Minutul 65: Hanca a restabilit egalitatea pentru Petrolul Ploiești.
  • Minutul 86: FC Argeș a marcat un gol care ar fi putut schimba soarta punctelor, însă reușita a fost anulată de Radu Petrescu.
  • Minutul 88: Dumitrescu a înscris golul victoriei pentru formația gazdă.

Momentul care a declanșat scandalul a fost faza din minutul 86. Deși echipa din Pitești a reușit să trimită mingea în plasă, arbitrul a anulat golul, stârnind reacții vehemente din partea oficialilor argeșeni, în special din partea lui Dani Coman. Reluările video au demonstrat ulterior că nu a existat nicio infracțiune, nici de tip offsaid și nici fault în atac.

Explicația CCA și motivul pentru care VAR nu a putut interveni

Într-un comunicat oficial publicat pe site-ul Federației Române de Fotbal, Comisia Centrală a Arbitrilor a explicat de ce asistența video nu a putut corecta decizia greșită din teren:

„Comisia Centrală a Arbitrilor a analizat faza controversată petrecută în minutul 86 al partidei dintre Petrolul și FC Argeș, disputată vineri, 13 februarie. În urma examinării imaginilor video și a discuțiilor purtate cu oficialii jocului, s-a stabilit că decizia luată în minutul 86 al meciului a fost eronată. Nu a existat poziție de offsaid și nici fault în atac, astfel că golul ar fi trebuit să fie validat.”

Principala cauză a eșecului sistemului electronic în această situație a fost fluierul prematur al arbitrului. Conform regulamentului, intervenția VAR a fost blocată de eroarea de procedură a „centralului”:

„Din păcate, conform protocolului VAR, intervenția arbitrajului video nu a mai fost possibile, întrucât fluierul arbitrului a fost auzit înainte ca mingea să intre în poartă, fapt ce a eliminat posibilitatea revizuirii și corectării deciziei. Comisia Centrală a Arbitrilor recunoaște impactul semnificativ pe care astfel de erori îl pot avea asupra desfășurării și rezultatului unei partide. În consecință, arbitrul va suporta măsurile care se impun în urma acestei greșeli majore.”

CCA a concluzionat prin a-și reitera susținerea pentru arbitri, subliniind totodată complexitatea deciziilor luate în timp real, dar și angajamentul ferm pentru respectarea standardelor de corectitudine și transparență în campionatul intern.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.