ULTIMĂ
ORĂ

Lovitură totală pentru marile corporații! S-a depus legea care le interzice să mai scoată profiturile din România: S-a terminat cu șmecheria!

Parlamentarii partidului Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) au depus o inițiativă legislativă care vizează modul în care marile corporații își gestionează profiturile obținute pe teritoriul României.

CITEȘTE ȘI: Primarul Gentea a anunțat! Ce se întâmplă cu ștrandul din Costache Negri: DECIZIE de ultim moment pentru toți piteștenii! VIDEO!

Proiectul de lege are ca scop principal stoparea practicilor prin care companiile multinaționale își externalizează veniturile pentru a evita achitarea taxelor și impozitelor către bugetul de stat.

Conform reprezentanților AUR, acest demers este necesar pentru a corecta o situație economică dificilă, susținând că, în timp ce nivelul de trai al populației scade, marile entități economice recurg la mecanisme de optimizare fiscală în afara țării. Inițiatorii propun ca aceste sume să rămână în România, contribuind astfel la fondurile publice necesare funcționării statului.

Măsura propusă de parlamentari urmărește să asigure o colectare mai eficientă a dărilor la buget, în contextul în care aceștia acuză marile companii că își înstrăinează profiturile în detrimentul economiei naționale. Proiectul urmează să parcurgă etapele procesului legislativ pentru a fi dezbătut și supus votului în Parlament.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.