ULTIMĂ
ORĂ

Se schimbă regulile la bancomate! Proiectul care îi vizează pe toți românii cu card bancar!!!Retragerile de numerar de la ATM-uri ar putea fi simplificate

Românii care folosesc bancomatele altor bănci ar putea beneficia de o schimbare importantă, dacă un proiect de lege depus în Parlament va fi adoptat. Inițiativa prevede că toate ATM-urile vor fi obligate să le permită clienților să introducă suma exactă pe care doresc să o retragă, indiferent de banca emitentă a cardului.

CITEȘTE ȘI: Veste uriașă pentru toți șoferii! Se face o nouă autostradă în România. S-a dat undă verde chiar acum

În prezent, multe bancomate afișează doar sume prestabilite, iar utilizatorii sunt nevoiți fie să aleagă una dintre acestea, fie, în unele cazuri, nu au posibilitatea de a introduce o valoare personalizată.

Potrivit proiectului de lege, operatorii de ATM-uri vor avea obligația de a oferi opțiunea de introducere a unei sume personalizate pentru toate cardurile emise de bănci sau alte instituții de plată.

Inițiatorii susțin că măsura urmărește să ofere mai multă flexibilitate utilizatorilor și să elimine diferențele de tratament dintre clienții proprii ai unei bănci și cei care folosesc carduri emise de alte instituții.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.