ULTIMĂ
ORĂ

ACUM! Ilie Bolojan răspuns ferm și concret la întrebarea PSD: ”Vă dați demisia?” 

ACUM! Ilie Bolojan răspuns ferm și concret la întrebarea PSD: ”Vă dați demisia?” 

Premierul Ilie Bolojan a oferit o reacție fermă după ce reprezentanții PSD au anunțat că îi vor solicita „demisia de onoare” în data de 20 aprilie. Întrebat dacă ia în calcul să părăsească funcția la 72 de ore după desfășurarea referendumului, șeful Executivului a precizat că nu a luat în considerare un astfel de scenariu, conform informațiilor.

CITEȘTE ȘI: Ultimă oră! O companie gigant face angajări! Salarii URIAȘE! 

”Nu iau în calcul o astfel de ipoteză. Caut să mă comport responsabil cât timp am onoarea să ocup această funcţie, cât timp suntem într-o situaţie problematică şi sigur, cei care generează crizele trebuie să-şi asume consecinţele acestor lucruri şi să acţioneze politic aşa cum consideră de cuviinţă”, a declarat premierul, subliniind că responsabilitatea pentru actualele tensiuni politice trebuie asumată de cei care le-au provocat.

Poziția premierului față de presiunile politice

Bolojan a amintit că partidele politice au la dispoziție mecanisme constituționale clare dacă doresc o schimbare la nivel guvernamental. „Este dreptul fiecărui partid să folosească instrumentele parlamentare pentru a-și promova politicile”, a afirmat acesta, făcând referire la posibilitatea depunerii unei moțiuni de cenzură.

În ceea ce privește scenariul în care PSD ar dori continuarea coaliției, dar fără el în funcția de prim-ministru, Ilie Bolojan a explicat că o astfel de situație „nu s-a pus”. Acesta a susținut că deciziile majore luate pentru corectarea unor dezechilibre au avut acordul coaliției, chiar dacă ulterior unii parteneri au revenit asupra poziției lor.

Riscurile instabilității politice și economice

Șeful Guvernului a avertizat că înlocuirea Executivului nu reprezintă o soluție pentru problemele reale ale țării și că orice criză politică poate genera blocaje administrative majore. Potrivit acestuia, o schimbare de guvern ar însemna „cel puțin una-două luni de lipsă de concentrare pe problemele pe care le avem”.

Unul dintre cele mai mari riscuri identificate de premier este cel legat de finanțarea externă. România se află într-un moment critic privind gestionarea fondurilor europene, având termene limită foarte strânse.

  • România trebuie să absoarbă 10 miliarde de euro din fonduri europene până la finalul lunii august.
  • Mai mult de jumătate din această sumă, respectiv peste 5 miliarde de euro, reprezintă granturi nerambursabile.
  • Instabilitatea politică ar putea periclita atragerea acestor resurse financiare esențiale.

„Dacă nu absorbim cele 10 miliarde de euro din banii europeni până la sfârșitul lunii august, din care mai mult de jumătate sunt granturi, România va pierde acești bani”, a avertizat premierul Ilie Bolojan.

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Ziarul-Obiectiv
Abonează-te la știri
Introdu adresa ta de email și primește săptămânal un email cu cele mai importante știri!
© 2024 Ziar Obiectiv.