
ALERTĂ! Bloc cuprins de FLĂCĂRI! EXPLOZIE devastatoare! Zeci de persoane EVACUATE!
Un incendiu puternic a izbucnit marți dimineață într-un apartament situat la etajul 10 al unui bloc din Sectorul 3 al Capitalei, după ce o trotinetă electrică lăsată la încărcat peste noapte a explodat. Deflagrația s-a produs în jurul orei 07:30, fiind atât de violentă încât a spart ferestrele locuinței și a smuls ușa dormitorului din balamale.
CITEȘTE ȘI: TRAGEDIE în Nord! COPILUL de 12 ani a murit ACUM! DRAMA din spatele SINUCIDERII!
Locatarii au fost treziți de un zgomot asurzitor, urmat imediat de flăcări mari și un fum dens care s-a ridicat pe mai mulți metri. Potrivit primelor cercetări, dispozitivul se afla la încărcat în dormitor, moment în care bateria s-a supraîncălzit și a cedat.
Un membru al familiei a explicat cum s-a produs incidentul: „El încărca trotineta de obicei în dormitor. Ușa a fost aruncată de suflu, smulsă din țâțâni de explozia bateriei”.
Martorii au descris momentele de panică prin care au trecut în timp ce flăcările ieșeau pe fereastră. „Am auzit o bubuitură, apoi am văzut fum și flăcări. I-a bubuit bateria”, a declarat un vecin. Un alt locatar a precizat că a încercat să își avertizeze vecinii imediat: „Am alertat toată scara să coboare. A fost panică totală”.
Proprietarul apartamentului, un tânăr, a suferit arsuri la nivelul brațelor și a fost transportat de urgență la spital pentru îngrijiri medicale. Deși intervenția pompierilor a durat aproximativ o oră, locuința a fost distrusă aproape în totalitate. Din fericire, nicio altă persoană nu a fost rănită, majoritatea locatarilor reușind să se autoevacueze înainte de sosirea echipajelor de intervenție.
Specialiștii avertizează că trotinetele electrice, dotate cu baterii litiu-ion, pot deveni extrem de periculoase în anumite condiții. Defectarea unei singure celule poate provoca o reacție în lanț care duce la supraîncălzire, incendiu și chiar explozie.
„Stingerea unor astfel de incendii presupune imersia sau inundarea echipamentului pentru o perioadă lungă de timp”, a explicat un pompier, conform sursei citate.
Acest eveniment nu este unul izolat, riscurile fiind tot mai evidente în contextul în care în România se vând anual aproximativ 50.000 de astfel de vehicule. În ultimii ani, țara noastră a înregistrat mai multe incidente similare. La Iași, explozia unei baterii de trotinetă a fost atât de puternică încât a distrus fațada unui bloc.
De asemenea, în București, pompierii au raportat numeroase intervenții pe parcursul anului trecut, cauzate de dispozitive lăsate la încărcat în interiorul locuințelor, care au generat incendii grave.
Pentru a preveni astfel de tragedii, specialiștii recomandă utilizatorilor să respecte câteva reguli esențiale de siguranță:
Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp
